Cmentarz

i

Autor: Pixabay Cmentarz

Inflacja dotyka nawet zmarłych. Jednakowe nagrobki z Olsztyna inspiracją dla innych miast?

2022-07-28 10:23

Wyścigi o to, kto postawi piękniejszy i bardziej wystawny pomnik swoim zmarłym krewnym? To już przeszłość. Już wkrótce "w modzie" może być skromność i prostota. Winna tej zmianie trendów może być galopująca inflacja. Polacy oszczędzają na czym tylko się da, również na swoich zmarłych bliskich. Olsztyński Zakład Cmentarzy Komunalnych zamierza przygotować kwatery z ujednoliconymi pochówkami, znane m.in. z amerykańskich cmentarzy.

Na olsztyńskim cmentarzu jak w Ameryce? Jest pomysł na ujednolicone nagrobki

Ujednolicone nagrobki to częsty widok na Zachodzie albo cmentarzami wojskowymi. W Polsce drogi, wystawny nagrobek to wciąż widok powszechny. Czy wkrótce ten trend się zmieni? Olsztyński Zakład Cmentarzy Komunalnych zamierza przygotować kwatery z ujednoliconymi pochówkami. Co więcej, na Warmii kiedyś minimalistyczne nagrobki były tradycją. Olsztyn oferuje również pochówki w kolumbariach.

Jak informuje "Gazeta Wyborcza", na cmentarzy w Dywitach mają powstać w sumie trzy kwatery, w których prochy zmarłych będą chowane pod znormalizowanymi nagrobkami. Na początek będzie to kilkaset miejsc. ZCK zapowiada ogłoszenie przetargu na wykonawcę nowych nagrobków.

Olsztyński cmentarz wydaje się być odpowiednim miejscem do tego - z punktu widzenia polskiej tradycji i przyzwyczajeń - rewolucyjnego pomysłu. Dziennikarze "Wyborczej" informują, że W Olsztynie w urnach chowanych jest już prawie połowa mieszkańców.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Kolejna działka w Olsztynie na sprzedaż. Miasto szuka chętnego

Jednolite nagrobki są tańsze

Jednakowe nagrobki mają też inny atut. Ze względu na masowość i proste konstrukcję, są zdecydowanie tańsze od nagrobków, jakich w większości można znaleźć na polskich cmentarzach. Galopująca inflacja sprawia, że Polacy oszczędzają na czym się da, także na zmarłych. Podwyżki odczuwają także cmentarze. "Gazeta Wyborcza Olsztyn" przypomina, że ostatni przetarg na utrzymanie czystości i zieleni na olsztyńskich cmentarzach nie został zakończony sukcesem, bo oferty okazały się od 3 do 12 razy droższe niż środki przewidziane na podstawie ubiegłorocznych kosztów. Dopiero jego powtórzenie z negocjacjami obniżyło nieco koszty. W 2021 r. budżet na sprzątanie wynosił około 150 tysięcy złotych. Teraz ma to być kwota trzykrotnie większa.

CZYTAJ TEŻ: Student-zwyrodnialec tłukł Oliwię przed domem. Odpowie za próbę zabójstwa

Źródło: "Gazeta Wyborcza Olsztyn"

Sonda
Czy drożyzna jest dla Ciebie problemem?
Drożyzna na cmentarzu. Niezapomniani

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają