Policjanci z Olsztyna na tropie GANGU narkotykowego! Zatrzymano 7 osób [WIDEO, ZDJĘCIA]

2021-01-25 8:44 sch
Policjanci z Olsztyna na tropie GANGU narkotykowego. Zatrzymano 7 osób
Autor: CBŚP Kolejne 7 osób zatrzymanych podczas działań CBŚP pod nadzorem Prokuratury Krajowej w ramach operacji "Przebudzenie mocy".

Kolejne 7 osób zatrzymanych podczas działań CBŚP pod nadzorem Prokuratury Krajowej w ramach operacji "Przebudzenie mocy". Działania są prowadzone we współpracy z hiszpańską Guardia Civil, a także za pośrednictwem oficera łącznikowego CBŚP, z Europolem i Eurojustem. Gang mógł działać w krajach Unii Europejskiej, wprowadzając do obrotu kilkanaście ton narkotyków, wartych setki milionów złotych. Zatrzymano już blisko 100 osób różnej narodowości, głównie w Polsce i Hiszpanii.

Olsztyńscy funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji prowadzą wielowątkowe śledztwo, pod nadzorem Podlaskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku.

Narkotyki trafiały do Polski, Niemiec i Danii

Sprawa dotyczy zorganizowanej grupy przestępczej o międzynarodowym zasięgu, zajmującej się wytwarzaniem, przemytem i wprowadzaniem do obrotu hurtowych ilości narkotyków, głównie marihuany. Narkotyki trafiały z Hiszpanii na teren innych krajów Unii Europejskiej, w tym Niemiec, Królestwa Niderlandów, Danii oraz Polski.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Napad na kantor w Olsztynie. Wpadł pierwszy podejrzany! Zatrzymano go w Bydgoszczy

Wielka akcja CBŚP. W działaniach brało udział ponad stu policjantów

W ostatnim czasie policjanci olsztyńskiego CBŚP wspierani przez funkcjonariuszy zespołu specjalnego z Zarządu w Poznaniu CBŚP oraz kontrterrorystów z SPKP w Olsztynie, przeprowadzili akcję na terenie województwa wielkopolskiego i warmińsko-mazurskiego, gdzie zatrzymali 7 osób, w wieku od 35 do 45 lat. W działaniach wzięło udział ponad 100 funkcjonariuszy. Podczas przeszukań funkcjonariusze zabezpieczyli dokumentację, która będzie teraz szczegółowo analizowana przez śledczych oraz sprzęt elektroniczny, w tym telefony komórkowe, a także pieniądze na poczet przyszłych kar.

CZYTAJ TEŻ: Kętrzyn: Zgłosił kradzież 40 tysięcy złotych. Pójdzie siedzieć razem ze złodziejami! [ZDJĘCIA]

Narkotyki warte 90 milionów w rękach policji

Śledczy podejrzewają, że rola zatrzymanych osób w całym procederze polegała na transporcie i przekazywaniu narkotyków, a także werbowaniu kierowców samochodów ciężarowych do udziału w przemytach hurtowych ilości narkotyków. Wszystkie osoby podejrzane usłyszały zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, a także przemytu znacznych ilości narkotyków oraz wprowadzania ich do obrotu na terenie innych państw UE. Na wniosek prokuratora, sąd tymczasowo aresztował wszystkich zatrzymanych na okres 3 miesięcy.

Ostatnie działania są kontynuacją międzynarodowej operacji o kryptonimie „Przebudzenie mocy”. Dzięki tym działaniom narkotyki warte w hurcie ok. 90 mln zł nie trafią na rynek. Dotychczas w międzynarodowym śledztwie zatrzymano blisko 100 osób różnych narodowości, głównie w Polsce i Hiszpanii. Przejęto około 1,5 tony marihuany, 91 kg haszyszu, 43 kg kokainy, a także 8 jednostek broni oraz zlikwidowano na terenie Hiszpanii 27 profesjonalnych plantacji konopi, gdzie rosło ponad 20 tys. krzewów w różnych fazach wzrostu. Z takiej ilości krzewów można by uzyskać blisko 2 tony marihuany.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Olsztyn. Lidia przyjęła 11 ciosów NOŻEM i przeżyła! Na wszystko PATRZYŁY jej DZIECI! Jest wyrok w sprawie OPRAWCY

CBŚP na tropie gangu narkotykowego

To nie koniec zatrzymań?

Śledczy podejrzewają, że grupa mogła działać od 2016 roku, wytwarzając, przemycając, a następnie wprowadzając do obrotu szacunkowo kilkanaście ton narkotyków, wartych setki milionów złotych. Obecnie trwa ustalanie, jaka ilość narkotyków mogła zostać przemycona, a następnie wprowadzona do obrotu przez członków grupy. Sprawa jest rozwojowa, możliwe są kolejne zatrzymania.

PRZECZYTAJ: Wielka wygrana w MiniLotto w Olsztynie. Gdzie zwycięzca kupił szczęśliwy kupon?

Komentarze
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE