Warmia i Mazury. Ilu cudzoziemców pracuje nielegalnie? Straż graniczna podała dane

2021-10-11 14:00
Praca
Autor: Pixabay Warmińsko-mazurska straż graniczna podała dane dotyczące nielegalnie pracujących obcokrajowców. Zdj. ilustracyjne.

Według warmińsko-mazurskiej Straży Granicznej 10 proc. pracujących w regionie cudzoziemców jest zatrudnionych nielegalnie. Jedna z agencji pośrednictwa pracy z powiatu Nowe Miasto Lubawskie nielegalnie zatrudniała ponad 60 proc. ściągniętych do regionu pracowników.

Rzecznik prasowa warmińsko-mazurskiej Straży Granicznej Mirosława Aleksandrowicz poinformowała PAP, że od stycznia do września jej funkcjonariusze badali legalność zatrudnienia w regionie 4,8 tys. cudzoziemców. Okazało się, że 470 z nich, tj. niespełna 10 proc., pracowało niezgodnie z przepisami. – Tylko jedna agencja pracy z powiatu Nowe Miasto Lubawskie nielegalnie zatrudniała aż 299 osób, tj. ponad 60 proc. ludzi, w których zatrudnieniu pośredniczyła – poinformowała Aleksandrowicz i dodała, że właścicielowi agencji grozi do 30 tys. zł grzywny.Wśród nielegalnie zatrudnionych obcokrajowców najwięcej, bo 76 proc., stanowią Ukraińcy. Straż Graniczna ujawniła, że nieprawidłowości w zatrudnianiu cudzoziemców dotyczą powierzania im pracy bez zezwolenia, na warunkach innych niż wskazane w zezwoleniu lub bez zawarcia odpowiednich umów w formie pisemnej.

Najwięcej cudzoziemców pracowało nielegalnie w powiecie olsztyńskim – 31 proc., ełckim – 14 proc. oraz nidzickim – 12 proc. W powiatach mrągowskim, działdowskim i gołdapskim zatrudnionych niezgodnie z przepisami było po 8 proc. obcokrajowców. – Od początku roku sądy z Warmii i Mazur wymierzyły kontrolowanym wcześniej przedsiębiorcom grzywny na łączną kwotę prawie 150 tys. zł – podała Aleksandrowicz. W tym samym okresie przed rokiem Straż Graniczna badała legalność zatrudnienia 4,2 tys. obcokrajowców, wśród których ponad tysiąc było zatrudnionych niezgodnie z prawem.

Sonda
Czy straż graniczna w Polsce radzi sobie ze zjawiskiem nielegalnej imigracji?
Rosyjska rodzina nielegalnie przekroczyła granicę
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE