Komendant z Krapkowic WYLECIAŁ za Strajk Kobiet! Poszło o zastraszanie 14-latka poprawczakiem!

2021-01-13 9:03
Strajk Kobiet. Komendant odwołany po interwencji u 14-letniego Macieja!
Autor: mat.prasowe/policja/Maciej Rauhut/Facebook Strajk Kobiet. Komendant odwołany po interwencji u 14-letniego Macieja!

Kiedy Maciej Rauhut udostępnił post Strajku Kobiet, informujący o krapkowickiej edycji protestu, prawdopodobnie nikt nie spodziewał się... zwolnienia ze stanowiska komendanta powiatowej policji w Krapkowicach. To bezpośrednie następstwo, do którego lokalne władze i Komendant Wojewódzki przygotowywały się już w grudniu, po fali nieprzychylnych komentarzy dot. jego interwencji i sposobu jej przeprowadzenia. Ta sprawa poruszyła całą Polskę, a odpowiedzialny za nią komendant właśnie stracił stanowisko!

Krapkowice. Komendant odchodzi. 14-letni Maciej: "Sukces!"

Maciej Sonik, starosta krapkowicki zdradził, że 4 grudnia 2020 roku pozytywnie zaopiniował wniosek Komendanta Wojewódzkiego Policji nadinspektora Jarosława Kalety o odwołanie komendanta z Krapkowic - podinspektora Józef Chudoby.

Funkcjonariusz zostanie zapamiętany - prawdopodobnie - głównie ze swojej długiej batalii z 14-letnim Maciejem Rauhutem. Zaczął ją od prostego polecenia: jego podwładni mieli śledzić Facebooka w poszukiwaniu osób, które lokalnie "organizują" Strajk Kobiet. Padło na 14-latka. Do jego domu 17 listopada pojechało dwóch mundurowych, odwiedzili też jego szkołę. Wszystko w trosce o młodego chłopca? Na lawinę ze strony opinii publicznej nie trzeba było długo czekać. Do tego doszła determinacja młodego Macieja, kilka konferencji prasowych i skandal gotowy.

Policja chciała, żeby sprawą Maćka zajął się sąd rodzinny. Ostatecznie tak się nie stało. Przeciwnie! Interweniował m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich, a radni miejscy chcieli odebrać policji część pieniędzy.

zobacz, ile zarabiają komendanci w woj. opolskim!: UJAWNIAMY zarobki wszystkich komendantów policji w Opolskiem! [OŚWIADCZENIA MAJĄTKOWE, Opole, Opolskie]

- Ostatnie działania policji w Krapkowicach godzą w wolność do wyrażania własnych poglądów. Funkcjonariusze pokazali młodemu pokoleniu, że angażowanie się w sprawy, które są dla nich ważne, może mieć przykre konsekwencje. To uniemożliwia budowanie społeczeństwa obywatelskiego. Nie chciałbym, żeby pieniądze gminy w jakikolwiek sposób wspierały takie działania - mówił radny Andrzej Małkiewicz, a burmistrz przyznawał, że pomysł zostanie poddany pod głosowanie.

Także starosta, Maciej Sonik, informując o rozwoju wydarzeń i ostatecznym odwołaniu komendanta odpowiedzialnego za taki charakter działań mundurowych zaznacza, że pozytywnie opiniując wniosek o odwołanie miał głównie na względzie opinię publiczną.

Wniosek Komendanta Wojewódzkiego na podstawie ustawy o policji zaopiniowałem pozytywnie 4 grudnia mając na względzie reakcję opinii publicznej w związku z ostatnimi działaniami krapkowickiej komendy oraz w trosce o utrzymanie poziomu zaufania społecznego do Policji w Krapkowicach. Podkreśliłem przy tym, że przez ostatnie lata poziom bezpieczeństwa w powiecie krapkowickim wzrastał i wcześniejszą współpracę z komendantem oraz działania krapkowickich policjantów oceniam wysoko.  Niemniej liczę, że służba powołana do ochrony obywateli przed przestępcami nadal i coraz skuteczniej będzie realizowała swoje zadania z korzyścią dla mieszkańców powiatu

Kaja Godek znowu triumfuje. Tego się nie spodziewała. Obejrzyj komentarz Adama Federa [WIDEO].