Interpol interweniuje ws. koronawirusa!

i

Autor: rottonara/Pixabay/Zdjęcie poglądowe Interpol interweniuje ws. koronawirusa!

Koronawirus w Polsce: Interweniuje nawet INTERPOL!

2020-03-20 13:40

Od identyfikacji pierwszej osoby zarażonej COVID-19 w Polsce, pojawiły się różne typy oszustw. Ich skala była na tyle duża, że dotarła do Interpolu. Teraz międzynarodowa agencja ostrzega przed przestępcami, którzy wykorzystują strach związany z pandemią. A sposobów na to jest naprawdę dużo! Niektóre zbierają już żniwo także na Opolszczyźnie.

Oszustwa dokonywane przez przestępców od momentu pierwszych przypadków zakażeń koronawirusem w Polsce można już podzielić na trzy sposoby:

  • podrobione strony internetowe, platformy handlu elektronicznego, konta w mediach społecznościowych, fałszywe wiadomości e-mail oferujące maski ochronne na twarz i maski chirurgiczne,
  • oszustwo telefoniczne,
  • schematy phishingowe.

Czytaj też: Kogo najczęściej zabija koronawirus?

Oszustwa internetowe

Oszuści wykorzystują strach przed koronawirusem przy użyciu fikcyjnych stron internetowych, platform e-commerce itp. Tworzą i zakładają fałszywe strony internetowe, platformy handlu elektronicznego, konta społecznościowe i e-maile, oferujące do sprzedaży i dystrybucji maski ochronne na twarz i maski chirurgiczne. Często używają nazw znanych firm, które zajmują się produkcją i dostawą masek, szczególnie tych z siedzibą w Europie.

Zwykle ofiary tych przestępstw proszone są o dokonanie płatności z góry za pomocą przelewów bankowych, zazwyczaj na konta bankowe w krajach europejskich, takich jak Niemcy, Holandia, Hiszpania i Portugalia. Finalnie, maski nie są w ogóle dostarczane, podczas gdy oszuści pozostają poza zasięgiem, a ich witryny są nagle usuwane.

Czytaj też: Koronawirus zbiera żniwo w Polsce. Zmarła 27-letnia kobieta. To już szósty zgon [RELACJA NA ŻYWO]

Oszustwa telefoniczne

Sprawcy kontaktują się z osobami starszymi przez telefon, udając krewnego (np. wnuka), który obecnie przebywa w szpitalu z powodu zakażenia COVID-19. W niektórych przypadkach ofiary otrzymały drugie wezwanie od rzekomego lekarza w celu potwierdzenia leczenia. Następnie ofiary są informowane o konieczności niezwłocznego pokrycia kosztów leczenia poprzez zdeponowanie pieniędzy lub przekazanie gotówki, lub innych kosztowności „przedstawicielom szpitala”, którzy pojawią się pod adresem ofiary.

Zdarza się też, że wykorzystani otrzymają telefon od rzekomych urzędników służby zdrowia z prośbą o podanie danych osobowych w celu przeprowadzenia „śledzenia kontaktów”, co jest procesem identyfikacji i monitorowania osób, które miały bliski kontakt z zarażonymi osobami po wybuchu jakiejkolwiek choroby. W przeciwieństwie do prawdziwych urzędników ds. zdrowia, oszuści zwykle proszą ofiary o dane bankowe i dotyczące płatności w celu rzekomej weryfikacji.

Phishing i wiadomości e-mail

Przestępcy rozpowszechniają złośliwe linki i dokumenty, które zawierają informacje o tym, jak chronić się przed rozprzestrzenianiem COVID-19 oraz zalecenia dotyczące działania przeciwko pandemii. Aby otworzyć taką stronę, odbiorcy proszeni są o zalogowanie się przy użyciu swojego adresu e-mail i hasła. W ten sposób przestępcy mogą instalować złośliwe oprogramowanie na urządzeniu odbiorcy i kraść pieniądze lub poufne informacje. Takie listy i wiadomości e-mail sugerują, że zostały wysłane przez znane organizacje, takie jak Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

Pamiętajmy, że szereg z tych oszustw wystąpił już na terenie Opolszczyzny:

>> "Twoje środki zostaną przekazane do rezerw krajowych". Ktoś próbuje zarobić na pandemii! [ZDJĘCIA]

>> Koronawirus w Polsce: To już metoda na biznes! Nie daj się oszukać "NA KORONAWIRUSA"

Koronawirus Opolskie: Najważniejsze informacje z regionu

Czy myjesz ręce dokładnie? Ten film Cię uświadomi

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki