Skarbimierz upada po raz czwarty. Droga krzyżowa wójta Pulita. Oceńcie to sami! [ZDJĘCIA]

2022-05-09 12:03
Skarbimierz-Osiedle na drodze do miasta. Co poszło nie tak?
Autor: Gmina Skarbimierz Skarbimierz-Osiedle na drodze do "miasta". Co poszło nie tak?

Skarbimierz Osiedle jest w trakcie swojej specyficznej drogi krzyżowej. Wójt Andrzej Pulit od lat stara się o przyznanie swojej miejscowości statusu miasta. I od lat bezskutecznie. Tym razem nadzieja, a zatem i rozczarowanie, było większe, bo woj. opolskie ma nowego wojewodę, który - jak mówi w rozmowie z SE.pl wójt Pulit - "miał na gminę patrzyć bardziej przychylnie". Co poszło nie tak? Kluczowe są tu zrealizowane w Skarbimierzu-Osiedle inwestycje, których zdjęcia znajdziecie poniżej.

Gminy, które aspirują do uzyskania tytułu miasta - i wszystkich związanych z tym przywilejów i obowiązków - wysyłają wnioski do MSWiA. W takich dokumentach znajdziemy argumenty "za" - czyli zrealizowane inwestycje, postępy w stopniu urbanizacji danych terenów: innymi słowy wszystko, co przemawia za tym, że dana gmina może stać się miastem. Od lat w takim procesie bierze udział opolska gmina Skarbimierz-Osiedle, na czele z wójtem Pulitem. I od lat sukcesów brak.

Zobacz więcej: Nowe miasta w Polsce. Skarbimierz-Osiedle znowu poza stawką. Andrzej Pulit: "Zrobimy powtórkę!"

Osiedle, czy miasto? Oceńcie sami! Gmina pochwaliła się zdjęciami inwestycji. Dla wojewody to za mało [ZDJĘCIA]

Trzecie niepowodzenie w tej sprawie Skarbimierz-Osiedle odnotował w 2020 r., kiedy nie załapał się na peleton "nowych miast" planowanych na 2021 rok. Wtedy włodarz Andrzej Pulit deklarował w rozmowie z SE.pl, że nie odpuści. I w pewnym sensie, trudno odmówić mu logiki: według rankingu GUS z 2019 r., Gmina Skarbimierz znalazła się na 234 miejscu w Polsce pod względem dochodów na mieszkańca, w ten sposób wyprzedzając np. Hel, Stalową Wolę, czy...Radom.

Czwarta próba miała miejsce niedawno. Oficjalnej odmowy jeszcze nie ma, na razie pojawiła się tylko opinia wniosku autorstwa wojewody opolskiego Sławomira Kłosowskiego. I właśnie w niej Andrzej Pulit dopatrywał się największych nadziei: "mieliśmy sygnały, że nowy wojewoda będzie patrzył na gminę bardziej przychylnie, jak widać nic się nie zmienia w układzie politycznym województwa".

Kim jest nowy wojewoda opolski? Przeczytasz TUTAJ: Sławomir Kłosowski. Kim jest nowy wojewoda opolski? DZIŚ zaczyna pracę!

W negatywnej opinii wojewody czytamy m.in., że "Biorąc pod uwagę opisany układ i charakter zabudowy uznać należy, iż miejscowość Skarbimierz – Osiedle nie posiada istotnych cech miasta. Istniejąca i planowana strefa mieszkaniowo – usługowa stanowi znikomą powierzchnię wobec terenów przemysłowych, a jej układ i charakter nie posiadają typowych cech miejskiego centrum". Sprawdziliśmy to. Urząd gminy przesłał nam zdjęcia nowych inwestycji, które miały nadać miejscowości urbanistycznego charakteru. Sprawdźcie i oceńcie sami!

Sonda
Czy Skarbimierz-Osiedle powinno otrzymać tytuł miasta?

Oficjalnej decyzji o przyznaniu miejscowości tytułu miasta jeszcze nie ma - przyznaje ją rząd - ale opinia wojewody jest tu ważna. Trudno sobie wyobrazić, by za negatywną opinią wojewody, ta rządowa okazała się pozytywna. A to oznacza, że Skarbimierz-Osiedle na wymarzoną "miejskość" jeszcze poczeka.