"Trzeźwy Wieczór Andrzejkowy"? Nie bardzo. Są drogowi rekordziści

2019-12-02 12:47 MG
Kontrola trzeźwości kierowców
Autor: Pixabay Policja patrolowała drogi w Andrzejkowy weekend

Policjanci podsumowali weekendowe kontrole na lokalnych drogach. Na terenie województwa opolskiego funkcjonariusze ruchu drogowego przeprowadzili blisko 6 500 takich zatrzymań. 28 kierowców zdecydowało się wsiąść za kierownicę pod wpływem alkoholu. Są rekordziści.

Policjanci ruchu drogowego oraz prewencji zwracali uwagę przede wszystkim na trzeźwość kierujących. W trakcie weekendu przebadano blisko 6 500 kierujących, 28 z nich zdecydowało się wsiąść za kierownicę pod wpływem alkoholu.

A prędkość? Przez cały weekend zatrzymano 8 uprawnień do kierowania, w tym 5 za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym.

Od piątku do niedzieli doszło do 5 wypadków drogowych, w których rannych zostały 4 osoby. Jedna z nich zginęła. Jest to efekt zdarzenia drogowego, do którego doszło niedaleko Szydłowa. Tam w piątek, tuż przed godz. 7:00, kierujący volkswagenem, z nieustalonej dotąd przyczyny zjechał z drogi i uderzył w drzewo. W wyniku zderzenia, 42-latek zginął na miejscu.

Lokalne zestawienie podali także policjanci z Namysłowa. Funkcjonariusze w ramach akcji "Trzeźwy Wieczór Andrzejkowy" sprawdzili tam trzeźwość wśród 250 kierowców. Namysłowska policja wyłoniła także rekordzistę. To 29-latek z promilem alkoholu we krwi i aktywnym zakazem prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Spośród pięciu nietrzeźwych kierowców zatrzymanych na terenie powiatu namysłowskiego, dwóch nie posiadało prawa jazdy. Jak się okazało, zostało im odebrane za wcześniejsze kierowanie samochodem pod wpływem alkoholu. W sobotnią noc kierowali samochodem, pomimo aktywnego zakazu orzeczonego przez sąd.

Wszyscy kierowcy będą teraz tłumaczyć się przed sądem. Za kierowanie pojazdem mechanicznym grozi im wysoka grzywna i kara pozbawienia wolności. Dodatkową odpowiedzialność poniesie dwóch kierowców, którym za niestosowanie się do wcześniejszych wyroków sądu grozi kara pozbawienia wolności do 5 lat.