Konary. Ludzkie czaszki na prywatnej posesji! ZDJĘCIA z makabrycznego odkrycia

2020-11-24 13:13 Michał Michalak

Trzy ludzkie czaszki na prywatnej posesji w Konarach. Tego makabrycznego odkrycia dokonała właścicielka terenu Bernardyna Aksamit, która od razu poinformowała policję w Sochaczewie. Ludzie czaszki razem z niekompletnymi szkieletami znajdowały się w jamie grobowej w kompleksie leśnym, które odkopali policjanci i towarzyszący im archeolog z Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą.

Dalsze prace w Konarach doprowadziły do tego, że oprócz trzech ludzkich czaszek na prywatnej posesji znaleziono także połówkę nieśmiertelnika żołnierza niemieckiego, który zginął w czasie II wojny światowej, i guziki charakterystyczne dla armii naszych zachodnich sąsiadów. Z kolei na dalszym etapie działań ujawniono skrawki mundurów, guziki, połówkę nieśmiertelnika należącą do drugiego żołnierza, a także amunicję do karabinu niemieckiego STG-44 i odłamki pocisków artyleryjskich.

Na miejscu pracowali policjanci z grupy dochodzeniowo-śledczej, technik kryminalistyki i funkcjonariusze Posterunku Policji w Młodzieszynie. Obecni byli również Komendant Powiatowy Policji w Sochaczewie insp. Michał Safjański i zastępca prokuratora rejonowego.

Fabryka niemieckich dzieci

Trzy ludzkie czaszki z niepełnymi szkieletami znalezione w Konarach zostały zabezpieczone, a wkrótce ma zapaść decyzja odpowiednich organów o miejscu pochówku żołnierzy, którym będzie prawdopodobnie jeden z cmentarzy wojennych. Wszystkie przedmioty stanowiące cenne znalezisko historyczne trafiły natomiast do konserwacji i depozytu Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą w Sochaczewie. Naukowcy z placówki będą chcieli odtworzyć okoliczności śmierci żołnierzy, a w czasie dalszych badań - może nawet ich identyfikację imienną.

Wyszogród. Pe-2 niemal w całości! Jego piloci walczyli o Stalingrad [ZDJĘCIA]