Piosenki ZAKAZANE na ślubie! Co jest na liście? Kuria w Płocku organizuje kursy!

2020-08-05 20:09 Michał Michalak
Piosenki ZAKAZANE na ślubie! Co jest na liście? Kuria w Płocku organizuje kursy!
Autor: Donations_are_appreciated/cc0/Pixabay.com Kuria Diecezjalna w Płocku przygotowuje listę piosenek zakazanych na ślubie

Kuria Diecezjalna w Płocku nie chce, by na ślubie wykonywane były wybrane utwory, dlatego organizuje kursy, na których pojawią się m.in. zasady poprawnego doboru repertuaru na mszę św. Równolegle powstaje lista zakazanych piosenek, których nie będzie można śpiewać w czasie ślubu. Biskup płocki pisze o "utworach o charakterze świeckim, piosenkach religijnych albo muzyki popularnej".

Jak informuje Parenting.pl, Kuria Diecezjalna w Płocku przygotowuje listę piosenek zakazanych na ślubie. Już wcześniej postanowiły to zrobić diecezja tarnowska oraz wybrane parafie we Włocławku i Warszawie. Na liście piosenek zakazanych na ślubie znalazły się m.in. liście znalazły się "Hallelujah" Leonarda Cohena, "All you need is love" Beatlesów, "Perfect" Eda Sheerana, "Serce matki" Mieczysława Fogga, "Niech mówią, że to nie jest miłość" Piotra Rubika i "Ave Maria" Jana Sebastiana Bacha/Charlesa Gounoda.

Kuria Diecezjalna w Płocku idzie jednak krok dalej.

17 października i 7 listopada Kuria Diecezjalna w Płocku organizuje kursy wyjaśniające sens liturgii, przebieg i znaczenie liturgii sakramentu małżeństwa, zasady poprawnego doboru repertuaru na mszę św. połączoną z udzieleniem sakramentu małżeństwa. Uczestnicy zapoznają się też z prawodawstwem liturgicznym i zaleceniami biskupa płockiego i Diecezjalnej Komisji Muzyki Kościelnej.

Kursy są skierowane do osób zajmujących się oprawą muzyczną na ślubach, które od przyszłego roku będą zobowiązane do posiadania zaświadczenia o ukończeniu takiego kursu.

- Muzyka jest integralną częścią liturgii, podczas której udzielany jest sakrament małżeństwa. Ona musi był w pełni włączona w liturgię eucharystyczną, będącą pamiątką męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, dlatego też śpiewy nie mogą być wtedy świeckie, ale dostosowane do tego, co dzieje się w czasie liturgii”- mówi cytowany przez stronę internetową Kurii Diecezjalnej w Płocku ks. Marcin Sadowski, diecezjalny referent ds. muzyki kościelnej.

Od Bacha do Beatlesów. Kościół zakazał tych piosenek.

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.