Koronawirus. Prezydent Poznania ATAKUJE wojewodę! "Idiotyczne rządowe zalecenia"

2020-03-26 14:50 EIP
 Jacek Jaśkowiak
Autor: WALDEMAR WYLEGALSKI/POLSKA PRESS Jacek Jaśkowiak

Trwa konflikt na linii prezydent Poznania - wojewoda wielkopolski. Jacek Jaśkowiak ostro odpowiedział Łukaszowi Mikołajczykowi i jednocześnie skrytykował działania rządu dotyczące walki z koronawirusem. Wszystko zaczęło się od obostrzeń wprowadzonych przez władze państwowe.

Od środy (25 marca) w Polsce obowiązują nowe obostrzenia związane chociażby z przemieszczaniem się. W dużej mierze dotyczy to komunikacji publicznej. W autobusach i tramwajach, co drugie miejsce musi zostać wolne. Wiemy, że to się nie do końca sprawdza. W godzinach szczytu autobusy i tramwaje są przepełnione. W związku z tym wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk zaapelował do Jacka Jaśkowiaka o przywrócenie codziennego rozkładu jazdy.

Nie trzeba było długo czekać na odpowiedź prezydenta Poznania. Jaśkowiak wystosował list, w którym odniósł się do apelu wojewody i jednocześnie uderzył w działania rządu.

- W obecnym stanie wyjątkowym w Polsce, którego rząd chcąc na siłę przeprowadzić wybory nie ma odwagi tak nazwać, to pan ma szereg narzędzi, by realizować dyspozycje władz RP. W związku z tym zwracam się do pana z prośbą o zabezpieczenie na wszystkich przystankach komunikacji miejskiej w Poznaniu przez podległe panu służby - policję, straż pożarną, wojska obrony terytorialnej - możliwości egzekwowania idiotycznych rządowych zaleceń będących dowodem na to, że władze RP nie wiedzą jak funkcjonuje transport publiczny, bo z niego nie korzystają - przekazał Jacek Jaśkowiak w liście do wojewody.

Jaśkowiak zwrócił uwagę na to, że w kompetencjach wojewody jest także możliwość nakazania zakładom pracy rozpoczyniania i kończenia zmian o innych godzinach. To miałoby przyczynić się do rozładowania tłumów w pojazdach komunikacji miejskiej. Prezydent Poznania wyliczył, że normalnego dnia roboczego na poznańskie ulice wyjeżdża 290 autobusów i 184 tramwaje.

- Chcąc dostosować się do wymagań rządu, musielibyśmy mieć o połowę, a może i jeszcze liczniejszy tabor. Rząd nie potrafi nawet dokonać prostych wyliczeń. Niezależnie od dużego szacunku, jakim darzę pana wojewodę, oczekiwałbym bardziej konkretnych działań, a nie polityki mającej na celu podważanie zaufania do organów wybranych przez poznaniaków w demokratycznych wyborach. To niedopuszczalne i szkodliwe, zwłaszcza, gdy działania rządu są nieracjonalne, niespójne i chaotyczne - czytamy dalej w liście

Cały list Jacka Jaśkowiaka znajduje się TUTAJ.

Koronawirus w Polsce

Każdego dnia rośnie liczba osób zakażonych. Najnowsze informacje z Polski i ze świata znajdują się w naszej RELACJI NA ŻYWO.

Super Raport - prof. Włodzimierz Gut

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.