Kościelny pogrzeb księdza, który popełnił samobójstwo. Tłumy pożegnały duchownego [ZAPIS RELACJI]

2021-01-26 12:40 bm mrok
Kościelny pogrzeb księdza, który popełnił samobójstwo. Trumna spoczęła w grobie [RELACJA Z UROCZYSTOŚCI]
Autor: Super Express Kościelny pogrzeb księdza, który popełnił samobójstwo. Trumna spoczęła w grobie [RELACJA Z UROCZYSTOŚCI]

Śmierć księdza Mariana K. (60 l.) wstrząsnęła mieszkańcami Poznania i okolicznych miejscowości. Duchowny poprosił znajomego proboszcza o spowiedź, a chwilę później się powiesił w kościelnym przedsionku. We wtorek (26 stycznia) odbyły się uroczystości pogrzebowe księdza, który odebrał sobie życie kilka dni temu. Żegnała go rodzina, przyjaciele i kilkudziesięciu księży.

Ksiądz Marian K. był proboszczem w Chwałkowie Kościelnym, ale został odwołany z funkcji i przeniesiony. W ostatnim czasie oczekiwał na nowe miejsce, ale niestety się nie doczekał. W środę (20 stycznia) na terenie parafii św. Michała Archanioła w Poznaniu rozegrał się dramat. 60-letni ksiądz Marian poprosił znajomego proboszcza Eugeniusza Guździoła o spowiedź. Po wszystkim jednak ksiądz Marian nie wyszedł ze świątyni. Poszedł do przedsionka i tam się powiesił. Jego ciało odnalazła parafianka.

We wtorek (26 stycznia) w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła Kostrzynie odbyły się uroczystości pogrzebowe księdza Mariana K. Przygotowaliśmy relację z tej smutnej uroczystości.

Kościelny pogrzeb księdza, który popełnił samobójstwo [RELACJA Z UROCZYSTOŚCI]

godz. 12:35. Koniec pogrzebu

Uroczystości pogrzebowe się zakończyły. Trumna z ciałem księdza Mariana spoczęła w grobie. Duchownego pożegnała rodzina, znajomi i wielu księży.

godz. 12:25. Trumna w grobie

Trumna z ciałem księdza Mariana została złożona w grobie.

Czytaj też:  Tajemnica samobójczej śmierci księdza w kościele rozwiązana? Parafianie nie mają wątpliwości

godz. 12:15. Trumna dotarła na cmentarz

Rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe na cmentarzu parafialnym. Za kilka minut trumna z ciałem księdza Mariana spocznie w grobie.

godz. 12:05. Karawan już na cmentarzu

Trumna z ciałem księdza Mariana opuściła kościół i dotarła karawanem na cmentarz parafialny w Kostrzynie.

godz. 11:55. "Dobry Jezu, a nasz Panie"

Biją dzwony, a zgromadzeni śpiewają "Dobry Jezu, a nasz Panie. Trumna jest wynoszona z kościoła.

godz. 11:45. Bliscy żegnają księdza

Msza święta powoli się kończy. Księdza Mariana żegnają bliscy i znajomi księża.

godz. 11:40. Komunia święta.

Trwa właśnie komunia święta. Drzwi do świątyni zostały otwarte, aby każdy chętny mógł przyjąć komunię.

godz. 11:24. Koniec kazania.

Skończyło się kazanie, które z pewnością wielu z nas mogło poruszyć. Mowa była m.in. o przemijaniu, śmierci i miłosierdziu.

godz. 11:20 "Prosimy Cię o miłosierdzie"

- Dziś wspominamy księdza Mariana. Dla Boga każdy jest ważny. Bóg obdarzył go kapłaństwem i powołaniem. Bóg jest pełen miłosierdzia, a jego miłosierdzie jest większe niż nasz grzech. Prosimy Cię, abyś miłosierdzie okazał swojemu słudze i kapłanowi Marianowi. - Chcemy prosić Boga, aby go przyjął do siebie, bo ksiądz Marian całe życie służył Bogu - dodał ksiądz, który celebruje mszę.

godz. 11:17. Kazanie jest bardzo głębokie.

- Trudne doświadczenia zamykają człowieka. Trudne emocje koncentrują. Popadamy w zniechęcenie, nie dajemy sobie rady. Wtedy Pan nas zaprasza, żebyśmy otwarli się na niego. Dzisiaj patrzymy na kapłana Mariana. Bądź z nami. Nie zostawiaj nas. Jezus umarł na krzyżu za nas i za nasze grzechy, ale zmartwychwstał i pokazał, że to on jest panem życia i śmierci. Wszystko zależy od Boga, który chce być z nami. To on nas doprowadzi do życia wiecznego. Wierzymy, że śmierć nie jest kresem, ale drogą do nowego życia. Niech dzisiaj wybrzmi ta wiara w tym trudnym momencie - mówi ksiądz.

godz. 11:13. Czas na kazanie.

W świątyni odprawiane jest kazanie. - Odszedł ktoś kogo znaliśmy. Nasza obecność tutaj wiele znaczy. Doświadczyliśmy przemijalności. Bóg mówi: przyjdźcie do mnie za swoimi bólami, a ja was pokrzepię - mówi ksiądz.

godz. 11:03. Prośba do Boga.

- Chcemy prosić, żeby Pan Bóg przyjął księdza Mariana do siebie - mówi duchowny celebrujący mszę.

godz. 11:00. W kościele tylko 33 osoby.

Rozpoczęła się msza święta pogrzebowa. Zgodnie z komunikatem wywieszonym na drzwiach, w kościele mogą być tylko 33 osoby.

godz. 10:55. Tłumy przed kościołem.

Przed kościołem są tłumy ludzi, ponieważ świątynia została zamknięta. W kościele przebywa tylko rodzina zmarłego księdza.

godz. 10:45.

Punktualnie o godzinie 11:00 powinny rozpocząć się uroczystości pogrzebowe księdza Mariana K.

Ksiądz dyktuje sobie stawki za kolędę