Rzeszów. Rusza miejski program finansowania in vitro. Miasto przeznaczy  650 tys. złotych

i

Autor: Urząd Miasta Rzeszowa Rzeszów. Rusza miejski program finansowania in vitro. Miasto przeznaczy  650 tys. złotych

Rzeszów. Rusza miejski program finansowania in vitro. Miasto przeznaczy  650 tys. złotych

2022-11-28 7:33

W Rzeszowie rusza miejski program finasowania in vitro. Miasto przeznaczy w sumie 650 tys. złotych. podczas konferencji wyjaśniono, kto może skorzystać z programu. Akcję promowała Małgorzata Rozenek-Majdan, wiceprzewodnicząca inicjatywy „Tak dla in vitro”.

Podczas sobotniej konferencji prasowej przekazano ważne informacje dla par, które starają się o dziecko. Rzeszów przeznaczy 650 tys. złotych na miejski program finasowania in vitro. W konferencji prasowej wzięła też udział Małgorzata Rozenek-Majdan.

- Od dziś uruchamiamy program in vitro w Rzeszowie. To jest bardzo ważna informacja. To jest informacja na którą czekało wiele rodzin, odkąd rząd z powodów ideologicznych zamknął taką możliwość. W Polsce są już samorządy, które oferują taką możliwość swoim mieszkańcom, i jestem dumny, że dziś do tego grona dołącza Rzeszów - powiedział Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa podczas konferencji prasowej.

Miejski program finasowania in vitro w Rzeszowie. Kto może skorzystać?

Jak przekazuje Marzena Kłeczek-Krawiec rzecznik prasowy Prezydenta Miasta Rzeszowa program skierowany jest do mieszkańców Rzeszowa, par – kobiet w wieku 20-40 lat i mężczyzn – którzy walczą z niepłodnością. Będzie mogło niego skorzystać minimum 40 par. Kwalifikację pacjentów będą prowadziły wybrane w konkursie ośrodki medyczne. Program obejmie dofinansowanie w wysokości do 5.000,00 zł do procedury biotechnologicznej. To 80% kosztów tej procedury.

Z miejskiego programu, rzeszowianie będą mogli korzystać już od nowego roku. Szczegóły można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej, a szczegóły dotyczące ustawy obywatelskiej i zbierania podpisów pod projektem rządowego dofinansowania in vitro w Polsce można znaleźć m.in. na stronie internetowej takdlainvitro.pl.

- Pan prezydent jest takim rzadkim przypadkiem polityka, który dotrzymuje swoich obietnic wyborczych i właśnie dlatego tutaj jesteśmy. To jest zasługa mieszkańców i mieszkanek Rzeszowa, ale też władzy, która pozwala mieszkańcom mieć własne zdanie. Dane demograficzne jasno pokazują, że program dofinansowania in vitro jest niezbędny. Dane przyrostu naturalnego są najgorsze od II Wojny Światowej, dlatego robimy wszystko aby przywrócić finansowanie procedury in vitro z budżetu Skarbu Państwa, tak jak to było w latach 2013-2016, gdy dzięki programowi in vitro urodziło się 22 tys. dzieci. Tym większe podziękowania dla prezydenta Rzeszowa który dokłada dziś swoją cegiełkę i umożliwia finansowanie procedury in vitro w Rzeszowie- mówiła Małgorzata Rozenek-Majdan, wiceprzewodnicząca inicjatywy „Tak dla in vitro”.

In vitro w Rzeszowskim Budżecie Obywatelskim

W Polsce w 2021 roku, kolejny rok z rzędu, odnotowano ujemny przyrost naturalny - 4,9 ‰, a populacja naszego kraju zmniejszyła się o 184 602 osoby w porównaniu do 2020 roku. W Rzeszowie do 2020 roku nie występowało podobne zjawisko, odnotowywano dodatni przyrost naturalny, chociaż niepokojąca była jego tendencja spadkowa. W latach 2017-2020 odnotowano spadek przyrostu naturalnego w Rzeszowie z wartości 4,21 ‰ obserwowanej w 2017 roku do 1,25 ‰ w  2020 r. W 2021 roku wystąpił w Rzeszowie ujemny przyrost naturalny, który osiągnął wartość - 0,7 ‰.

- Ja jeszcze przed wyborami prezydenckimi w Rzeszowie zapytałam czy będzie w Rzeszowie program in vitro i dziś mogę podziękować i pogratulować prezydentowi Fijołkowi za to, że dotrzymał słowa, choć wiem jak napięte są dzisiaj budżety samorządów. Samorządy same nie udźwigną ciężaru finansowania in vitro -powiedziała europoseł Elżbieta Łukacijewska.

Inicjatywa społeczna „Tak dla in vitro” w całym kraju zbiera podpisy pod obywatelskim projektem ustawy, zakładający realizację programu leczenia niepłodności z budżetu państwa, ze środków które są do dyspozycji Ministra Zdrowia w wysokości nie niższej niż 500 mln zł.

Co ważne, program finansowania in vitro zwyciężył również w Rzeszowskim Budżecie Obywatelskim. Zwycięski projekt złożyła Patrycja Pawlak-Kamińska, współprzewodnicząca Nowej Lewicy. Poparli go rzeszowianie i będzie realizowany.

- Bardzo się cieszę że to nie tylko idea Urzędu Miasta, ale przede wszystkim mieszkańców Rzeszowa. Zostało to jasno udowodnione w tegorocznej edycji Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego. To jest piękny dzień dla tych, którzy marzą o tym by mieć dziecko i marzą o pięknym macierzyństwie – podkreślał prezydent.

Po konferencji na ulicach Rzeszowa zbierano podpisy pod projektem ustawy „Tak dla in vitro”.

Wskazania do in vitro
Sonda
Czy leczenie metodą in vitro powinno być finansowane z budżetu państwa?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE