ŚMIECI w podkarpackich lasach. To nie tylko wina turystów, leśnicy alarmują!

2020-08-06 22:30 AP
ŚMIECI w podkarpackich lasach.To nie tylko wina turystów,  leśnicy alarmują!
Autor: arch. RDLP w Krośnie ŚMIECI w podkarpackich lasach.To nie tylko wina turystów, leśnicy alarmują!

Jak alarmują leśnicy, śmieci w podkarpackich lasach przybywa - ma to związek ze zwiększoną liczbą turystów, ale też niektórzy pozbywają się domowych śmierci, wywożąc je do lasu. Minister Środowiska zapowiedział zaostrzenie kar dla osób, które zaśmiecają lasy.

- W Nadleśnictwie Cisna szczególne problemy ze śmieciami istnieją przy wieży widokowej na Szczerbanówce, gdzie zatrzymuje się wielu turystów, przejeżdżających droga karpacką. Na terenie Nadleśnictwa Leżajsk w ostatnim czasie jedna osoba została ukarana wyrokiem sądowym za wywóz odpadów budowlanych do lasu. Najczęstsze są problemy z zaśmiecaniem pasów przydrożnych, w tym z wysypywaniem odpadów komunalnych na miejscach postojowych w lesie. Sprawców zaśmiecania w kilku przypadkach udało się zidentyfikować przy pomocy fotopułapek. - informuje Edward Marszałek, rzecznik RDLP Krosno.

Problemem są nie tylko turyści. Sporo osób do lasu wywozi domowe śmieci - jak informuje RDLP Krono w Nadleśnictwie Kołaczyce sporym problemem są.... telewizory, sprzęt AGD, opony, meble i materiały budowlane! W miejscowości Łaski koło Jasła zebrano ponad sto opon samochodowych.

- Leśnicy z Nadleśnictwie Lubaczów borykają się z zaśmiecaniem lasów w okolicy przejścia granicznego w Budomierzu. Sprawcami są w większości obywatele Ukrainy, dokonujący tu przeładunku i sortowania towarów, zostawiając w lesie mnóstwo opakowań. Kilka takich przypadków ukarano mandatami karnymi, egzekwując od sprawców uprzątnięcie terenu. - mówi informuje Edward Marszałek.

To tylko niektóre przypadki z województwa podkarpackiego. W ubiegłym roku leśnicy z RDLP w Krośnie wydali łącznie 337 tys. zł na oczyszczenie lasów z wszelkiego rodzaju odpadów.

Uwaga utrudnienia! Ruszył remont na ul. Lisa-Kuli w Rzeszowie

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.