Pielgrzymi ze Starachowic dotarli na Jasną Górę

i

Autor: facebook.com/ Pielgrzymka Starachowice

Częstochowa

15 sierpnia – ważne święto dla katolików. Tysiące pielgrzymów dotarło do Jasnej Góry

2022-08-14 18:56

Po dwóch latach ograniczeń przeciwepidemicznych na Jasnej Górze znów rzesze pielgrzymów. W poniedziałek (15 sierpnia) jedno z najważniejszych świąt w kościele katolickim: Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny i jednocześnie pielgrzymkowy szczyt. W przeddzień tych uroczystości pod klasztorne wzgórze już dotarło 13 tys. pątników z kilkunastoma pielgrzymkami; łącznie z tą największą i najstarszą – już 311. Warszawską Pielgrzymką Pieszą.

Wejście pielgrzymki warszawskiej uznawane jest za ukoronowanie pielgrzymkowego szczytu na Wniebowzięcie NMP. Wśród pątników są także m.in. żołnierze, strażacy, studenci, niepełnosprawni i grupa z Bełza k. Lwowa przemierzająca symboliczny szlak, którym przed wiekami niesiony był Obraz Matki Bożej Częstochowskiej. Przychodzi do Częstochowy także pielgrzymka z Vranova na Słowacji... „Z Maryją wołamy o pokój – mówili uczestnicy 16. Pieszej Pielgrzymki Strażaków i prosili także za wszystkich pełniących służbę. U Hetmanki Żołnierza Polskiego zameldowali się również przedstawiciele Wojska Polskiego. Też „nękaliśmy Jezusa o pokój", powiedział ks. por. Paweł Jaworski, kapelan Wojska Polskiego: „Staramy się służyć, wykonywać rozkazy. Dostaliśmy troszkę więcej obowiązków. Jest to służba na granicy polsko-białoruskiej czy polsko-ukraińskiej, gdzie staramy się z jednej strony chronić naszą Ojczyznę, a z drugiej strony pomagać tym, którzy uciekają przed wojną. Staramy się Pana Jezusa „nękać” tą intencją, aby nam pozwolił doświadczyć pokoju i żeby ta wojna, która wybuchła za naszą wschodnią granicą jak najszybciej się zakończyła” – relacjonuje dla Radia Watykan Izabela Tyras, szefowa Biura Prasowego Jasna Góra News. W poniedziałek na jasnogórskim szczycie od 8:00 do późnego wieczora – uroczystości religijne. O 10:00 przewidziana jest modlitwa za Ojczyznę, a w godzinę później rozpocznie się suma pontyfikalna pod przewodnictwem abp. Wacława Depo.

Z Tarnowa na Jasną Górę. Pielgrzymka w cieniu koronawirusa

Na Jasnej Górze z pewnością pojawią się politycy. „Regulamin dla organizatorów pielgrzymek i innych wydarzeń na Jasnej Górze” w punkcie 3. stanowi, że „Wydarzenia organizowane w sanktuarium nie mogą stanowić okazji do manifestowania jakichkolwiek poglądów politycznych oraz takich przekonań społecznych, które stoją w sprzeczności z nauczaniem Kościoła”. W pkt. 5. jest stwierdzone: „Jasnogórska Kaplica z Cudownym Wizerunkiem Matki Bożej jest miejscem przeznaczonym wyłącznie do sprawowania liturgii i głoszenia Słowa Bożego przez osoby duchowne. Wypowiedzi osób świeckich dopuszczalne są tylko w wypadku modlitwy, składania świadectwa, aktów zawierzenia lub konferencji ewangelizacyjnych, zaplanowanych przez Organizatora po wcześniejszym otrzymaniu wyraźnej zgody Kustosza”.

Pielgrzymowanie na Jasną Górę to fenomen co najmniej na skalę europejską. W zeszłym roku od 22 maja do 14 sierpnia, na Jasną Górę przybyły: 133 pielgrzymki piesze (48,7 tys. osób), 185 pielgrzymek rowerowych (5250 osób), 13 pielgrzymek biegowych (383 osoby) oraz jedna konna (28 osób). Biura Prasowego Jasna Góra News podało również, Przed uroczystością Wniebowzięcia NMP, od 5 do 14 sierpnia 2021 r., na Jasną Górę przybyły 63 piesze pielgrzymki, a w nich w sumie 39 tys. pątników. Najdalej do Częstochowy mieli, w zeszłym i w tym roku także, uczestnicy Pielgrzymki Kaszubskiej (638 km w 19 dni). Niewiele mniej kilometrów w nogach mieli idący w Pielgrzymce Szczecińsko-Kamieńskiej (grupy z Pustkowa - 615 km w 20 dni i ze Świnoujścia - 625 km w 19 dni). W 2021 r. Jasną Górę odwiedziło ponad 1,6 mln pielgrzymów (relacje z uroczystości religijnych w klasztorze OO. Paulinów (75 ojców i 24 braci) internecie śledziło 20 mln wiernych. W ostatnim roku przedepidemicznym (2019) Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze oraz Klasztoru OO Paulinów Jasna Góra odwiedziło nieco ponad 4 mln osób.

Sonda
Czy politycy powinni chodzić na pielgrzymki?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE