Górnictwo przyniosło ogromne straty w 2020 roku. To drugi najgorszy wynik w historii!

2021-04-08 8:02 Bartosz Wojsa
Górnictwo przyniosło ogromne straty w 2020 roku. To drugi najgorszy wynik w historii!
Autor: PGG Górnictwo przyniosło ogromne straty w 2020 roku. To drugi najgorszy wynik w historii!

Ponad cztery miliardy złotych strat przyniosło górnictwo w 2020 roku. To drugi najgorszy wynik w historii tej branży, na której piętno odcisnęła pandemia koronawirusa i trudności gospodarcze, jakie wywołała. Wśród spółek, których kopalnie wygenerowały tak kolosalne straty, są dwie największe firmy działające na terenie województwa śląskiego.

Ministerstwo Aktywów Państwowych przesłało fatalne dla branży informacje na prośbę portalu WysokieNapiecie.pl. Jak czytamy, wynik finansowy netto górnictwa węgla kamiennego w 2020 roku był ujemny i wyniósł 4,33 miliardy złotych. To drugi najgorszy wynik w historii tej branży. Mocne piętno odcisnęła na niej pandemia koronawirusa i trudności gospodarcze, jakie spowodowała. Wśród spółek, których kopalnie wygenerowały tak kolosalne straty, są dwie największe firmy działające na terenie województwa śląskiego. To Polska Grupa Górnicza, która zakończyła 2020 rok z około dwoma miliardami złotych strat, a także Jastrzębska Spółka Węglowa, która zanotowała w tym czasie 1,5 miliarda złotych strat. Obie spółki zwróciły się do rządu z prośbą o pożyczki finansowe, które mają uratować je przed bankructwem. 

Górnictwo przyniosło ogromne straty w 2020 roku. Spółki dostają pożyczki od rządu

W przypadku Jastrzębskiej Spółki Węglowej, Polski Fundusz Rozwoju zdecydował o udzieleniu pożyczki preferencyjnej w ramach programu rządowego „Tarcza Finansowa PFR dla Dużych Firm”. Chodzi o kwotę sięgającą 173,6 mln złotych. Środki trafiły już na konto JSW, a termin spłaty pożyczki to 30 września 2024 roku. JSW już wcześniej dostawała też tego typu pomoc z PFR-u. Jeśli chodzi o Polską Grupę Górniczą, otrzyma ona miliard złotych pożyczki. Eksperci już teraz zastanawiają się, na jak długo starczy pieniędzy, które mają być przeznaczone między innymi na wypłaty wynagrodzeń dla załogi kopalnianej. 

Rocznica katastrofy smoleńskiej. Rodzice Przemysława Gosiewskiego (+46 l.) wystawili synowi pomnik i urządzili izbę pamięci
Komentarze
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE