Wypadek na DK1 koło Częstochowy! Zderzenie ciężarówek z autokarem, wielu rannych! [ZDJĘCIA]

2020-07-02 22:05 Rafał Strzelec, Amadeusz Calik

Poważny wypadek na drodze krajowej nr 1 koło Częstochowy w miejscowości Bogusławice w powiecie częstochowskim. W zderzeniu dwóch pojazdów ciężarowych i autobusu rannych jest wiele osób. Do zdarzenia doszło 2 lipca około godz. 13:30 w kierunku Warszawy. Na miejscu cały czas trwa akcja ratownicza z udziałem 30 zastępów straży pożarnej i śmigłowców LPR.

Wypadek koło Częstochowy. Są poszkodowani! Trasa jest zablokowana

Wypadek koło Częstochowy. W zderzeniu dwóch pojazdów ciężarowych i autobusu na drodze krajowej nr 1 w kierunku Warszawy poszkodowanych jest ponad 20 osób, z czego 4 są w stanie ciężkim. Trwa akcja ratunkowa, w której biorą udział cztery śmigłowce LPR i ponad 30 zastępów straży pożarnej. Droga jest zablokowana w obu kierunkach. Utrudnienia potrwają wiele godzin.

Aktualizacja, godz. 22:00 

W szpitalach przebywa dziesięć poszkodowanych osób, trzy są w stanie ciężkim - to kierowcy autokaru oraz jeden z pasażerów narodowości ukraińskiej - ich stan jest stabilny, mają liczne urazy kończyn i złamania. 18 pozostałych rannych czeka już na autokar zastępczy, który zawiezie ich do celu.

Aktualizacja, godz. 21:00 

Droga krajowa nr 1 wciąż jest nieprzejezdna. Policjanci zalecają objazd przez DK nr 91. Jak poinformowała Śląska Policja - 10 osób przebywa w szpitalach, w tym kierowca autokaru, który jest ciężko ranny.

Aktualizacja, godz. 20:00

Tak wyglądały dzisiejsze działania służb po wypadku na DK1:

Aktualizacja, godz. 19:30 

Policja mówi o bardzo wstępnych przyczynach dzisiejszego wypadku na DK1. 

- Z bardzo wstępnych ustaleń wynika, że w cysternie, która przewoziła sypki materiał nieznanego rodzaju, pękła opona. Pojazd ten uderzył w autokar, który się przewrócił, a następnie w samochód z przyczepą, który przewoził substancje łatwopalne. Doszło do pożaru obu ciężarówek - mówi w rozmowie z Dziennikiem Zachodnim, Marta Kaczyńska, rzecznik prasowa Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie.

Aktualizacja, godz. 18:45

Jaki jest stan osób rannych w wypadku na DK1? Posłuchaj poniższego materiału audio:

O stanie rannych po wypadku na DK1 opowiada Radiu ESKA Zbigniew Bajkowski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Częstochowie:

Aktualizacja, godz. 18:20 

Wojsko skierowało do pomocy śmigłowiec ratowniczy Mi-17. O godzinie 14:35 z lotniska w Leźnicy Wielkiej wystartował śmigłowiec 25. Brygady Kawalerii Powietrznej będący w dyżurze ASAR. Udzielił on wsparcia w akcji ratowniczej, prowadzonej podczas wypadku w Częstochowie.

Wypadek na DK1 koło Częstochowy. Wojsko skierowało do pomocy śmigłowiec

Aktualizacja, godz. 17:50 

Droga krajowa nr 1 wciąż jest zablokowana. Policja kieruje na objazdy przez drogę krajową nr 91, na której utworzyły się ogromne korki. Na razie nie wiadomo, jak długo jeszcze potrwają utrudnienia. 

Aktualizacja, godz. 17:20

Przypomnijmy - W czwartek 2 lipca około godz. 13.30 na drodze krajowej nr 1 w Bogusławicach doszło do wypadku z udziałem dwóch samochodów ciężarowych i autobusu. W wyniku zdarzenia ucierpiały 32 osoby, z czego kilka jest w stanie ciężkim. Ranni trafili do szpitali Częstochowie i Blachowni. Najciężej ranni zostali przetransportowani śmigłowcami do Łodzi i Warszawy. W momencie zdarzenia wybuchł pożar, ale udało się opanować sytuację. Nie wiadomo, jak doszło do tego zdarzenia.

Na miejscu pracowały cztery śmigłowce LPR, siedem karetek i ponad 30 zastępów straży pożarnej.

Aktualizacja, godz. 17:00

- Kilka osób lżej poszkodowanych zostanie do nas przetransportowanych w najbliższym czasie. Część osób zostało przewiezionych trafiło do Szpitala Miejskiego w Częstochowie i do placówki w Blachowni. Ci najciężej ranni zostali przetransportowani do szpitali w Łodzi i Warszawie - dodał Bajkowski. Zaznaczył, że obrażenia osób, zabranych do placówek w Częstochowie i Łodzi mogą być bardzo poważne. 

Aktualizacja, godz. 16:50

- W naszym szpitalu przebywa 40-letnia obywatelka Ukrainy. Nie ma w jej przypadku zagrożenia życia. Została przekazana na oddział chirurgii ogólnej - mówi nam dyrektorem WSS im. NMP w Częstochowie Zbigniew Bajkowski.

Aktualizacja, godz. 16:30

Najnowsze doniesienia dotyczące stanu zdrowia poszkodowanych w naszym materiale >>> Wypadek pod Częstochową na DK1, Bogusławice: Wiemy jaki jest stan zdrowia poszkodowanych

Aktualizacja, godz. 16:15

Wiemy, kim są osoby poszkodowane w wypadku koło Częstochowy. Wśród nich są obywatele Ukrainy. Więcej na ten temat w naszym materiale >>> Wypadek na DK1 w Bogusławicach. Wiemy kim są poszkodowani z autokaru Częstochowa - Łódź

Aktualizacja, godz. 16:05

- W wyniku wypadku ranne zostały 32 osoby - mówi Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia i dodaje: - 6 osób jest w stanie ciężkim

Aktualizacja, godz. 16:00

Jak informuje reporter Radia Eska Dariusz Brombosz, który rozmawiał z Dariuszem Tworzydło, rzecznikiem jednego ze szpitali, pięciu lekko rannych do szpitala trafiło WSS im. NMP w Częstochowie. Najciężej ranni lecą do szpitali w Łodzi. Niektórzy są w naprawdę ciężkim stanie.

Niedaleko Częstochowy (Bogusławice) zderzyły się dwie ciężarówki i autokar. Pojawił się ogień, jest wielu rannych. Mówi Marta Kaczyńska z policji:

Aktualizacja, godz. 15:35

Do wypadku doszło w miejscu, w którym trasa jest przebudowywana. To zdecydowanie ułatwiło akcję służbom medycznym, w szczególności czterem śmigłowcom LPR. Na miejscu pracuje również śmigłowiec wojskowy.

Aktualizacja, godz. 15:30

- Cztery osoby są ciężko poszkodowane spośród 24, które ucierpiały w wypadku. Załogi cały czas pracują na miejscu zdarzenia - mówi Justyna Sochacka, rzeczniczka LPR. - Śmigłowce zostały zadysponowane z Krakowa, Ostrowca Świętokrzyskiego, Opola i Warszawy.

Aktualizacja, godz. 15:23

Trwa akcja ratunkowa na miejscu zdarzenia. Biorą w niej udział cztery helikoptery LPR i karetki pogotowia. Strażakom udało się ugasić pożar, do którego doszło w wyniku zderzenia. W jednym z pojazdów mogły być przewożone niebezpieczne substancje.

Aktualizacja, godz. 15:15

- Siedem osób, które były najbardziej poszkodowane, zostały przetransportowane do szpitala. Na ten moment trudno powiedzieć, ilu łącznie pasażerów ucierpiało w wyniku wypadku - mówi Kamil Dzwonnik z PSP Częstochowa.

Aktualizacja, godz. 15:10

Czekamy cały czas na szczegółowe informacje na temat stanu zdrowia poszkodowanych. Kim są? O tym więcej w naszym materiale - Wypadek na DK1 w Bogusławicach. Kim są poszkodowani w wypadku?

Aktualizacja, godz. 15:05

Autobusem podróżowało najprawdopodobniej około 40 osób. Możliwe, że w wyniku zdarzenia poszkodowanych jest nawet 20 osób. Cały czas trwa akcja ratunkowa. Na miejscu lądują śmigłowce, które wywożą najciężej rannych do szpitali.

Aktualizacja, godz. 14:30

Informację o wypadku na drodze krajowej nr 1 strażacy otrzymali w czwartek 2 lipca o godz. 13:49. - Doszło do zderzenia trzech pojazdów - jednego, przewożącego przesyłki, drugiego pojazdu do przewozu betonu i autokaru. W tej chwili trwa akcja ratownicza. Poszkodowane są co najmniej dwie osoby, które były zakleszczone w pojeździe. Ale rannych może być więcej - mówi nam Kamil Dzwonnik z PSP w Częstochowie.

Droga w tej chwili jest zablokowana w obu kierunkach. Na miejsce zdarzenia leci śmigłowiec LPR. Pracuje tam również 30 zastępów straży pożarnej. Nie wiadomo, jakie były przyczyny tego zdarzenia.

Testy kandydatów do policji
Komentarze
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE