Kuria chciała sprawdzić, czy gwałcony przez księdza 12-latek był gejem. Jest oświadczenie biskupa!

i

Autor: Pixabay Kuria chciała sprawdzić, czy gwałcony przez księdza 12-latek był gejem. Jest oświadczenie biskupa!

Kuria chciała sprawdzić, czy gwałcony przez księdza 12-latek był gejem. Jest oświadczenie biskupa!

2022-01-13 20:07

Kuria w Bielsku-Białej chciała, by sąd ocenił, czy krzywdzony jako dziecko przez księdza pedofila mężczyzna jest homoseksualistą i czy relacja z księdzem nie była dla 12-letniego chłopca źródłem satysfakcji. Te słowa spotkały się z powszechnym oburzeniem, a wyjaśnień zażądała m.in. Okręgowa Rada Adwokacka w Bielsku-Białej. Po kliku dniach kuria postanowiła wystosować oświadczenie, w którym przedstawiciele diecezji pokajali się i zapewnili, że działania kościoła "nie mają na celu pomniejszania odpowiedzialności sprawcy, który dopuścił się przestępstwa wobec osoby małoletniej, a tym bardziej przerzucania winy na Pokrzywdzonego".

Pan Janusz Szymik jest ofiarą molestowania seksualnego przez księdza. Jego gehennę opisał jako pierwszy portal Onet. Mężczyzna, jako 12-latek, był wykorzystywany przez duchownego, który pełnił posługę na terenie Międzybrodzia Bialskiego. Mimo że ksiądz od zawsze otaczał się wianuszkiem małych chłopców, lokalna społeczność nie widziała w jego postępowaniu nic niecodziennego. W tym czasie dramat 12-latka, a także innych małych chłopców z najbliższego otoczenia parafii, trwał. Po latach zmagający się z bolesną przeszłością mężczyzna pozwał diecezję bielsko-żywiecką do sądu cywilnego. Mężczyzna domaga się zadośćuczynienia na kwotę trzech milionów złotych. Pan Janusz podkreśla, że  kuria "totalnie zignorowała wniosek o zawarcie ugody". Zamiast tego prawnik diecezji wystosował wniosek, w którym domagał się sprawdzenia, czy 12-letni wówczas chłopiec był homoseksualistą i czy spotkania z księdzem nie były dla niego źródłem satysfakcji. Wniosek spotkał się z masowym oburzeniem opinii publicznej, mediów, a także miejscowej rady adwokackiej. Gdy wybuchł skandal, diecezja wystosowała oświadczenie, w którym pokajała się i przeprosiła.

Zobacz koniecznie: Ujawniono nowe fakty ws. tuszowania pedofilii w Kościele przez bp. Rakoczego

- W treści dokumentu, który jest odpowiedzią na pozew nie powinny się znaleźć pytania dotyczące orientacji seksualnej Pokrzywdzonego oraz sugerujące „czerpania przez niego satysfakcji”. Przepraszamy Pana Janusza oraz wszystkie osoby zgorszone doniesieniami medialnymi. Dążąc do usunięcia wszelkich wątpliwości, na polecenie Biskupa Romana Pindla wniosek dowodowy w tym zakresie zostanie doprecyzowany w najbliższym czasie, aby można było ustalić okoliczności istotne dla prawidłowego rozstrzygnięcia Sądu Cywilnego przy uwzględnieniu wrażliwości Pokrzywdzonego i poszanowaniu Jego godność - poinformowała w oświadczeniu diecezja biesko-żywiecka.

Kuria chciała sprawdzić, czy gwałcony przez księdza 12-latek był gejem. Jest oświadczenie biskupa!

To znacząca zmiana retoryki. Wcześnie diecezja podkreślała, że spotkania nastolatka z księdzem pedofilem miały charakter prywatny, zatrudnieni przez kościół prawnicy twierdzili wręcz, że bolesne przeżycia wcale nie wywołały u 12-letniego wówczas chłopca traumy. Teraz kuria wycofała się z tych słów i zapowiedziała, że wniosek dowodowy będzie doprecyzowany w najbliższym czasie.

Przeczytaj także: Ten wniosek kurii wywoła BURZĘ! Biskup chce znać orientację seksualną ofiary księdza pedofila!

Express Biedrzyckiej - Jan Maria Jackowski: Niedzielski się nie sprawdza. Potrzebna korekta na stanowisku
Sonda
Czy pedofilia w Kościele powinna być bardziej karana?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE