RAKOTWÓRCZE powietrze na Śląsku! Miażdżące dane. Ranking nie pozostawia złudzeń

2020-11-30 13:16 Rafał Strzelec
Smog
Autor: Grzegorz Kluczyński

Polski Alarm Smogowy opublikował ranking miast, w których występuje najbardziej zanieczyszczone powietrze. Niestety, na najwyższych miejscach znów uplasowały się miasta ze Śląska. Chodzi m.in. o Rybnik. Wodzisław Śląski czy Pszczynę. Zobacz, gdzie występuje najbardziej rakotwórcze powietrze w Polsce

Najbardziej rakotwórcze miasta w Polsce. Ranking. Rybnik i Pszczyna w czołówce

Polski Alarm Smogowy opublikował raport zatytułowany "Najbardziej rakotwórcze powietrze w Polsce". Dzięki niemu wiemy, w których miastach w naszym kraju jakość powietrza jest najgorsza. Niestety, znów w niechlubnym rankingu dominują miasta z woj. śląskiego.

Katowice. Hasło "***** ***" na wieży spadochronowej. To zabytek!

Ranking przedstawia miasta o najwyższym zanieczyszczeniu powietrza pod względem stężenia rakotwórczego benzo(a)pirenu oraz liczby dni, w których dobowe stężenie pyłu PM10 było powyżej normy. W pierwszym przypadku niechlubne pierwsze miejsce zajął Nowy Targ. Stwierdzono tam aż 1800% rakotwórczego benzo(a)pirenu (BAP) w powietrzu – tyle samo, ile w poprzednim roku. Na drugim miejscu jest Rybnik. Wśród najbardziej zanieczyszczonych miast są także Knurów, Pszczyna, Myszków i Godów.

Oto upadek polskiej służby zdrowia. Przerażające historie pacjentów i ich bliskich [GALERIA]

Pod względem ilości dni w roku, gdy stężenie pyłu jest wysokie, dominuje Pszczyna. Tam aż 106 dni w roku powietrze jest po prostu rakotwórcze. Drugie miejsce zajmuje Rybnik (86). Podium zamyka Nowy Targ, ale 4. jest Wodzisław Śląski. W pierwszej dziesiątce jest jeszcze Zabrze.

- Zawstydzający jest fakt, że moje miasto drugi rok z rzędu plasuje się na pierwszym miejscu – mówi Aleksandra Antes-Szewczyk, aktywistka Pszczyńskiego Alarmu Smogowego - Nasza pozycja w rankingu powinna dać wszystkim do myślenia – zarówno mieszkańcom jak i włodarzom. Wyniki innych miast pokazują, że można robić więcej, skuteczniej. Niestety temat smogu pojawia się tylko przy okazji corocznych rankingów, wyborów i Dnia Czystego Powietrza. W Pszczynie problem nie jest traktowany priorytetowo, choć od jakości powietrza zależy zdrowie i życie wszystkich mieszkańców.

Wpadki nauczycieli na zdalnym nauczaniu. Papierosy, wódka, upadek księdza [GALERIA, WIDEO]

- To kolejny rok, w którym prezentujemy rankingi najmocniej zanieczyszczonych miejscowości w Polsce – mówi Piotr Siergiej, rzecznik PAS – i jak co roku widzę te same nazwy. Wydawałoby się, że włodarze tych miast powinni być zaalarmowani sytuacją, w której mieszkańcy miejscowości oddychają rakotwórczymi substancjami pochodzącymi z kotłów na węgiel i drewno, a poziomy zanieczyszczenia wielokrotnie przekraczają dopuszczalne normy. W niektórych z miast widać duże zaangażowanie lokalnych władz np. Rybnika. Niestety w innych miejscowościach z listy działania samorządów w walce ze smogiem pozostawiają wiele do życzenia - dodaje.

Krakowski Alarm Smogowy chce zmian w Programie Ochrony Powietrza