Śląskie. Pensje lecą w dół. Bezrobocie rośnie. Dramatyczne dane GUS!

2020-06-30 20:45 RS
Śląsk. Bezrobocie w górę! Pensje w dół!
Autor: pixabay.com Znamu najnowsze dane GUS

Jak co miesiąc Urząd Statystyczny w Katowicach opublikował dane informujące o stopie bezrobocia i przeciętnych zarobkach w województwie śląskim w sektorze przedsiębiorstw. Niestety, widać, że epidemia koronawirusa odcisnęła swoje piętno. Bezrobocie rośnie, zaś pensje drastycznie zmalały w porównaniu z poprzednim miesiącem i rokiem.

Jak podaje GUS w najnowszym komunikacie o sytuacji społeczno-gospodarczej za maj 2020 r. wzrosło bezrobocie w województwie śląskim. - Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw zmniejszyło się zarówno w porównaniu z majem ub. roku, jak i w odniesieniu do kwietnia br. odpowiednio o: 6,7% i 2,9% - czytamy w komunikacie.

Liczba zarejestrowanych bezrobotnych zwiększyła się w skali roku (o 11,1 proc) i miesiąca (o 7,9 proc.). Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 4,5 proc. W końcówce maja 2020 roku na jedną ofertę pracy przypadało aż 12 bezrobotnych. Tymczasem w ubiegłym roku ledwie pięciu. Jeszcze w styczniu tego roku stopa bezrobocia w woj. śląskim wynosiła 3,8 proc.

Kiepsko wygląda także sytuacja jeśli chodzi o pensje. Jak informuje GUS przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto było niższe o 2,7% niż w maju ubiegłego roku oraz niższe o 5,8% w porównaniu z kwietniem tego roku. Obecnie wynosi 4924,70 zł brutto.. Statystycy podkreślają, że nadal rosną ceny towarów. W szczególności chodzi o żywność i napoje bezalkoholowe.

Spadek cen zanotowano w sklepach odzieżowych i obuwniczych.

Źródło: GUS

Filmy dla młodzieży - najlepsze filmy o nastolatkach.

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.