Pszczyna. Iza zmarła w szpitalu

i

Autor: kaz Pszczyna. Iza zmarła w szpitalu. Pozostawiła męża Grzegorza i córkę Maję

Akt oskarżenia

Śmierć Izabeli z Pszczyny. Na ławie oskarżonych zasiądzie trzech lekarzy

2023-11-30 13:39

Śmierć Izabeli z Pszczyny wstrząsnęła Polską i wywołała falę protestów w kraju. Kobieta zmarła w 22. tygodniu ciąży we wrześniu 2021 r. po tym, jak trafiła do Szpitala Powiatowego w Pszczynie. Mimo pogarszającego się stanu zdrowia pacjentki, lekarze nie zdecydowali się na terminację ciąży. Teraz trzech lekarzy zasiądzie na ławie oskarżonych. Do sądu właśnie trafił akt oskarżenia w tej sprawie.

Sprawa Izabeli z Pszczyny. Trzech lekarzy zasiądzie na ławie oskarżonych. Nie przyznają się do winy

Prokuratura Regionalna w Katowicach przesłała w czwartek, 30 listopada do sądu akt oskarżenia w sprawie śmierci 30-letniej ciężarnej Izabeli, która zmarła w 2021 r. w Szpitalu Powiatowym w Pszczynie na skutek wstrząsu septycznego. Na ławie oskarżonych zasiądzie trzech lekarzy.

Rodzina zmarłej stoi na stanowisku, że lekarze zbyt długo zwlekali z zakończeniem ciąży, co przyczyniło się do śmierci 30-latki. Śmierć Izabeli, która osierociła kilkuletnią córkę, wywołała w całym kraju protesty przeciw obecnie obowiązującym przepisom o aborcji.

Podczas śledztwa przedstawiono zarzuty trzem lekarzom, którzy w pszczyńskim szpitalu sprawowali opiekę nad Izabelą. Obejmują one brak podjęcia prawidłowego postępowania diagnostyczno–terapeutycznego oraz weryfikacji przyjętego trybu postępowania, czego skutkiem było obumarcie płodu i w konsekwencji śmierć pokrzywdzonej.

Jak powiedział prok. Ireneusz Kunert z Prokuratury Regionalnej w Katowicach. ordynator Krzysztof P. oraz lekarz ginekolog Michał M., który był na porannym dyżurze w szpitalu zostali oskarżeni o przestępstwo z art. 160 par. 2 Kodeksu karnego, czyli narażenia pacjentki na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu przez osobę, na której ciążył obowiązek opieki. Trzeci z lekarzy Andrzej P., który miał popołudniowy dyżur, odpowie za to przestępstwo, a także drugie – nieumyślne spowodowanie śmierci (art. 155 kk). Za oba te przestępstwa może grozić kara do pięciu lat pozbawienia wolności.

Pierwotnie zarzut nieumyślnego spowodowania śmierci prokuratura stawiała dwóm lekarzom, ostatecznie jednak uznała, że nie sposób w przypadku jednego z nich wykazać związku pomiędzy narażaniem pacjentki na niebezpieczeństwo a skutkiem w postaci jej śmierci.

Sprawę będzie rozpatrywać Sąd Rejonowy w Pszczynie.

Tak wygląda grób zmarłej Izy z Pszczyny. Kobietę pochowano z synkiem

Kim była 30-letnia Izabela z Pszczyny?

Izabela zmarła 22 września 2021 roku. Kobieta była w 22. tygodniu ciąży. 30-latka zgłosiła się do Szpitala Powiatowego w Pszczynie po tym, jak odeszły jej wody płodowe. U płodu już wcześniej stwierdzono wady rozwojowe. Kobieta zmarła w szpitalu w wyniku wstrząsu septycznego. Rodzina kobiety od początku uważała, że lekarze zbyt długo zwlekali z zakończeniem ciąży, co przyczyniło się do śmierci 30-latki. Sprawa wywołała ogromne poruszenie w całej Polsce. Przez kraj przetoczyła się fala protestów pod hasłem "Ani jednej więcej" dotyczących zaostrzonego w październiku 2020 roku prawa aborcyjnego.

Sonda
Czy aborcja w przypadku zagrożenia życia matki powinna być legalna w Polsce?
Nasi Partnerzy polecają