Stalexport zaskoczył! Zobacz NOWE STAWKI za przejazd autostradą na trasie Katowice-Kraków

2019-12-02 12:54 RS
Autostrada A4
Autor: wikipedia.org Autostrada A4

Zazwyczaj przy tego typu okazjach mówi się o podwyżkach. Tym razem jest jednak dobra informacja - będzie taniej! Podczas konferencji prasowej Stalexport Polska, zarządca odcinka A4 z Katowic do Krakowa, opublikował informację o nowych stawkach za przejazd, które będą obowiązywały od Nowego Roku.

Zarząd Stalexport podjął decyzję o obniżeniu stawki na bramkach za przejazd autostradą, ale tylko dla kierowców posługujących się płatnością automatyczną. Do tej pory kierowcy płacili za przejazd 60-kilometrowym odcinkiem 10 zł. na bramkach w Mysłowicach i tyle samo w Balicach. Korzystający z A4Go płacili do tej pory 9 złotych. Bazowe stawki za przejazd autostradą A4 z Katowic do Krakowa samochodem osobowym nie uległy zmianie. Natomiast mniej zapłacą ci, którzy korzystają z płatności automatycznych. Kierowcy osobówek z urządzeniem A4Go zamiast 9 złotych zapłacą na bramkach 7 złotych. Zmiany te będą wprowadzone od 1 stycznia 2020 roku!

Ceny za przejazd autostradą A4 od 1 stycznia 2020 roku dla płatności automatycznych (A4Go, Autopay, Telepass):

  • dla pojazdów kategorii 1 (innych niż motocykle): 7 zł brutto, (samochody osobowe)
  • dla pojazdów kategorii 2 i 3: 17 zł brutto, (pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koło bliźniacze i pojazdy samochodowe o dwóch osiach z przyczepami)
  • dla pojazdów kategorii 4 i 5: 30 zł brutto, (pojazdy samochodowe o więcej niż trzech osiach, pojazdy samochodowe o trzech osiach z przyczepami i pojazdy samochodowe o więcej niż trzech osiach z przyczepami oraz pojazdy ponadnormatywne).

Powyższe opłaty obowiązywać będą na jednym placu poboru opłat.

Dla pozostałych kierowców opłaty pozostaną bez zmian:

  • 5 złotych za motocykl,
  • 10 złotych za samochód osobowy,
  • 20 złotych za pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koło bliźniacze i pojazdy samochodowe o dwóch osiach z przyczepami,
  • 35 złotych za pojazdy samochodowe o więcej niż trzech osiach, pojazdy samochodowe o trzech osiach z przyczepami i pojazdy samochodowe o więcej niż trzech osiach z przyczepami.

Nic dziwnego, że Stalexport preferencyjnie traktuje kierowców posługujących się urządzeniem A4Go. Pozwala dużo szybciej pokonać bramki na autostradzie, przez co drożność tej trasy jest dużo wyższa. Urządzenie A4Go wystarczy przykleić do szyby zgodnie z dołączoną instrukcją. Do każdej karty przypisana jest kategoria pojazdu oraz numer rejestracyjny pojazdu, ale możliwe jest także przypisanie do jednego urządzenia dwóch kategorii pojazdów i trzech numerów rejestracyjnych.

Przy podjeździe do bramki autostradowej skomunikuje się ono z anteną zainstalowaną na bramce i po weryfikacji kategorii pojazdu szlaban zostanie otwarty. Z urządzenia można korzystać na wszystkich bramkach placów poboru opłat w Mysłowicach i Balicach. Innym sposobem jest pobranie aplikacji autopay, która pozwala automatycznie zapłacił za przejazd.