Noc Świętojańska. Jakie są zwyczaje związane z najkrótszą nocą w roku?

i

Autor: Shutterstock Noc Świętojańska. Jakie są zwyczaje związane z najkrótszą nocą w roku?

Warto wiedzieć

Rytuały na najkrótszą noc w roku. Zrób to w Noc Kupały, a przyciągniesz miłość i szczęście. Prosty przepis na radość życia

2023-06-20 15:54

Noc Świętojańska, sobótka, Noc Kupały, letnie przesilenie, najkrótsza noc w roku i wreszcie najdłuższy dzień w roku – zbliża się jeden z najbardziej magicznych momentów 2023 roku. To czas na magiczne rytuały, które pomogą przyciągnąć dobrą miłość i szczęście. To także czas na zaplanowanie drugiej połowy roku. Skąd różnica w nazwach i jakie są zwyczaje tego dnia? Sprawdź w tekście poniżej.

Noc świętojańska a Noc Kupały. Jaka jest różnica?

Noc Kupały to pogańskie święto, które niektórzy do dziś nazywają słowiańskimi walentynkami. Był to czas miłosnych wróżb, odganiania złych mocy i przywoływania szczęścia. Po wprowadzeniu chrześcijaństwa wprowadzono Noc Świętojańską. Jednak wiele tradycji pogańskiego święta m.in. palenie ognisk czy puszczanie wianków przetrwało także później. W trakcie chrześcijańskiego święta przeprowadza się obrzęd święcenia wody i ziół leczniczych. Wiele osób wierzy, że sezon na pływanie w jeziorach, rzekach czy morzu rozpoczyna się właśnie od 24 czerwca, czyli od św. Jana.

Kiedy jest Noc Kupały i Noc Świętojańska 2023? Zbliża się najkrótsza noc w roku

Noc Kupały niegdyś była obchodzona z 23 na 24 czerwca, podobnie jak Noc Świętojańska w wigilię imienin św. Jana. Jednak dziś ten czas jest związany z pierwszym dniem astronomicznego lata. Letnie przesilenie, czyli najkrótsza noc w roku wypada w 2023 roku w środę 21 czerwca. Więcej piszemy TU.

Noc Kupały i Noc Świętojańska. Przesądy, tradycje, zwyczaje i wróżby

Jedną z najpopularniejszych tradycji Nocy Kupały buło rozpalanie ognia, który oczyszczał i odganiał złe siły. By wzmocnić jego działanie, do paleniska dorzucano oczyszczające zioła, które miały odtaszczyć czarownice i zapewnić dobrobyt ludziom. Palenie ognisk miało też miłosne znaczenie, skakanie nago przez ognisko samotne lub w parach miało zapewnić gorące uczucia. Według niektórych zwyczajów skok przez ognisko w parze był równoznaczny ze ślubem. Od wigilii św. Jana można było już bezpiecznie kąpać się w jeziorach i leśnych strumykach. Od tego dnia utopcae i topielice trzymały się od ludzi z dala. Kiedy można było się już bezpiecznie zbliżyć do wody, mnożna było także poszczać wianki. To jedna z najpopularniejszych wróżb letniego przesilenia, która przetrwała do dziś. Dziewczęta, które marzyły o ślubie, plotły wianki z polnych kwiatów. Nie mogło w nich zabraknąć rumianków, które gwarantowały szczęście. Gdy kwiaty były gotowe, wewnątrz umieszczały świeczkę i zostawiały na wodzie, uważnie obserwując, który kawaler go wyłowi. Dobrą wróżbą było złapanie wianka przez chłopca. Oznaczało to szybkie zamążpójście, a i zdobywca mógł liczyć na nagrodę. Natomiast jeśli wianek odpłynął, odpływała też wizja ślubu w danym roku. Najgorszą przepowiednią było zatonięcie wianka, które wróżyło staropanieństwo. Nie wolno zapominać także o legendarnym kwiecie paproci. - "Niezwykłość tej mitycznej rośliny polegała na tym, że według wierzeń zakwitała tylko raz w roku, właśnie w trakcie letniego przesilenia o północy, czyli w momencie wybicia tzw. godziny „zero”. Przed wspomnianą godziną na poszukiwanie paproci wyruszały młode dziewczęta oraz wszyscy ci, którzy chcieli cieszyć się dozgonnym szczęściem i bogactwem. Według legendy kwiat paproci świecił w nocy niezwykłym blaskiem. Wierzono, że wskazywał drogę do ukrytych skarbów. A temu, kto go odnajdzie, odsłaniał wszystkie mądrości świata oraz zapewniał bogactwo i szczęście, szczególnie w miłości" – piszą autorzy bloga o kulturze i historii Słowian „slawoslaw.pl”

Rytuały na najkrótszą noc w roku. Zrób to w Noc Kupały, a przyciągniesz miłość i szczęście

Najkrótsza noc w roku to jeden z najbardziej magicznych momentów. Ezoterycy wierzą, że to doskonały czas na odprawianie miłosnych rytuałów, ale także na oczyszczanie i planowanie. Wieczorem, 21 czerwca, warto wziąć oczyszczającą kąpiel z ziołami. Sprawdza się te, które mają miłosną i ochronną moc, czyli: lawenda, dziurawiec, bez czarny, bylica pospolita, nagietek, rozmaryn, róża i rumianek. Podczas kąpieli wyobrażaj sobie, jak woda i zioła zmywają smutek, żal i krzywdy. Zastanów się, czy jest coś, co cię blokuje i odpuść. Z jasnym umysłem możesz przygotować rytuał miłosny. Jeśli jesteś w związku, zapal czerwoną świecę z naturalnego wosku. W ten sposób wzmocnisz miłość. Jeśli pragniesz romantycznej miłości, zapal świecę różową. Zioła, które wymieniamy wyżej, sprawdza się także jako naturalne kadzidła. Może umieścić je w odpowiednim, bezpiecznym naczyniu i podpalić tak, by delikatnie się smużyły. Dym, wraz z dymem przyciągniesz energię miłości i odpędzisz złe fluidy. Warto także spisać swoje wszystkie plany na druga połowę roku i wizualizować sobie ich spełnienie zapalając białą świecę z naturalnego wosku.

ZOBACZ TEŻ: Wróżka Aida z przepowiednią o wszechpotężnej mocy. Wizjonerka mówi o krwawych ranach

Sonda
Lubisz zyczaje związane z Nocą Świętojańską?
Jak przyciągnąć miłość? Zioła, z których stworzysz magiczny eliksir
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany