Eurowizja 2021 w Rotterdamie. W tych miejscach Rafał Brzozowski powinien świętować sukces lub przełknąć gorycz porażki

Rafał Brzozowski  na Eurowizji 2021
Autor: GRAFIKA SE Anna Szamborska Rafał Brzozowski na Eurowizji 2021

Eurowizja 2021 odbędzie się w Rotterdamie. Pierwszy półfinał Konkursu Piosenki Eurowizji zaplanowany jest na 18 maja, drugi, w którym zaprezentuje się reprezentant Polski, 20 maja. Rafał Brzozowski wystąpi z utworem "The Ride". Polak jest już w Rotterdamie, gdzie przygotowuje się do konkursu. Wokalista z pewnością ciężko pracuje, ale Eurowizja 2021 odbędzie się dopiero za klika dni więc Rafał Brzozowski może wykorzystać wolny czas na zwiedzanie. A Rotterdam to jedno z ciekawszych miast Holandii. Jakie są główne atrakcje Rotterdamu, poza tegorocznym Konkursem Piosenki Eurowizji?

Holandia otrzymała prawo organizacji konkursu Eurowizji 2020, dzięki wygranej swojego reprezentanta Duncana Laurence'a w konkursie w 2019 roku. Jednak z powodu pandemii ubiegłoroczny konkurs odwołano. Pojawiła się nowa data ale gospodarz pozostał ten sam – dlatego Eurowizja 2021 odbędzie się w Rotterdamie. W tym drugim co do wielkości holenderskim mieście jest już reprezentant Polski – Rafał Brzozowski. Wokalista z pewnością powinien znaleźć czas na zwiedzanie nowoczesnego i multikulturowego miasta, bo atrakcji w nim nie brakuje. Mimo, ze miejscowość została niemal całkowicie zniszczona w trakcie II wojny światowej. Na jego ruinach powstał największy port w Europie ale dynamicznie rozwijająca się metropolia. To co przyciąga to niesamowita energia miasta, ciekawa architektura, nowoczesne muzea, sztuka uliczna oraz kawiarnie (które miejmy nadzieje nie dadzą się pandemii). Wizytówką Rotterdamu jest most wiszący Erasmusbrug. Został otwarty we wrześniu 1996 roku i łączy - rozdzielone przez rzekę Nowa Moza - południowe i północne dzielnice miasta. Jego nazwa pochodzi od najsłynniejszego z rotterdamczyków – Erazma. Jeden z czołowych humanistów renesansu uważał, że człowiek z natury jest dobry, zło zaś pochodzi z niewiedzy - ta filozofia nie jest obca mieszkańcom. To co ich wyróżnia, to optymizm i wiara, że jeśli się czegoś bardzo chce, uda się osiągnąć cel. Sam most gościł wile hollywoodzkich produkcji. Był też miejscem wyścigów Red Bull Air oraz część trasy Tour de France.

DALSZA CZEŚĆ TEKSTU POD WIDEO

ZOBACZ TEŻ: Dagmara Kaźmierska bawi się Egipcie. Cena wakacji „Królowej życia” zaskakuje

Jeśli poszukujemy spektakularnego widoku i miejsca, w którym chcemy się wyciszyć (tego może szukać przed konkursem Rafał Brzozowski) warto udać się na Euromast. Punkt widokowy zbudowany pod koniec lat 50-tych dziś ma 186 metrów wysokości. Początkowo sięgał 101 metrów i był najwyższym budynkiem w mieście. Z czasem przybywało wieżowców więc architekci wpadli na pomysł rozbudowy wieży. W słoneczne dni widok z wieży roztacza się nawet do 30 kilometrów. Można z niego zobaczyć nawet Hagę! To również miejsce, w którym Rafał Brzozowski może nie tylko się wyciszyć ale i świętować sukces na Eurowizji. Z takim widokiem łatwiej będzie także przełknąć gorycz porażki. Jeśli szukamy inspiracji, a ta potrzebna jest także twórcom to warto wybrać się do Museum Boijmans Van Beuningen. Jedno z sześciu największych muzeów sztuki w Holandii. W zbiorach jest ponad 120 tysięcy dzieł szeroko pojętej sztuki od wczesnego średniowiecza po czasy współczesne. Co jeszcze warto zobaczyć w Rotterdamie?

Rotterdam - atrakcje

Odwiedzając Rotterdam warto zajrzeć do hali targowej - Markthal. Architektura budynku przypomina swoim kształtem podkowę. Wewnętrzne ściany hali pokrywają niesamowite, wręcz bajkowe grafiki - kompozycja nosi nazwę "Róg obfitości". Co ciekawe są tam również biura i mieszkania, a w podziemiu mieści się 4-piętrowy parking na 1200 miejsc! Centrum handlowe otwarte w 2014 roku zachęca przede wszystkim stoiskami z różnymi przysmakami - w ofercie jest nawet czekoladowy kabab! Fani futbolu z pewnością nie ominą stadionu “De Kuip". Legendarna arena zmagań Feyenoordu Rotterdam oraz reprezentacji Holandii jest otwarta dla zwiedzających. Na uwagę zasługuje także miejski ratusz. Został wybudowany w latach 1914-1920. To jeden z nielicznych budynków w centrum, które przetrwały bombardowania w 1940 roku. Podczas wizyty w Rotterdamie warto także wybrać się do ZOO. To jeden z najstarszych ogrodów zoologicznych Holandii. "Diergaarde Blijdorp" jest podzielony na różne kontynenty, gdzie zwierzęta żyją w otoczeniu przypominających ich naturalne siedliska. Jedną z najpopularniejszych atrakcji tego ogrodu jest Oceanarium, w którym znajduje się przeszklony tunel -  można pod nim spacerować i podziwiać stworzenia pływające nad nami.

Rafał Brzozowski zaprasza do oglądania Eurowizji 2021
Najnowsze