Diecezja tarnowska najpobożniejsza w kraju. Prawie 100 proc. dzieci chodzi na religię

2021-12-08 11:40
katedra Tarnów
Autor: Adrian Teliszewski

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego przedstawił dane dotyczące działalności duszpasterskiej w Polsce. Diecezja tarnowska ponownie znalazła się w czołówce większości statystyk. Na jej terenie pracuje najwięcej księży (ponad 1500), a na religię uczęszcza największy odsetek dzieci (prawie 100 proc.). Pod względem liczby alumnów przygotowujących się do święceń kapłańskich diecezja tarnowska ustępuje wyłącznie archidiecezji warszawskiej.

W diecezji tarnowskiej prawie 100 proc. dzieci chodzi na religię

Biskup tarnowski ma powody do zadowolenia. Rządzona przez niego diecezja ponownie okazała się najpobożniejsza w Polsce, choć pandemia koronawirusa miała wpływ na spadek częstotliwości niektórych praktyk religijnych, w tym przede wszystkim na liczbę udzielonych sakramentów bierzmowania oraz sakramentów małżeństwa. Zgodnie z danymi przedstawionymi przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego, w 2020 roku w diecezji tarnowskiej sakrament bierzmowania przyjęło o prawie 7 tys. osób mniej, niż rok wcześniej. Liczba udzielonych sakramentów małżeństwa spadła z 6 386 do 5 308. Dużo lepiej wygląda statystyka dotycząca uczestnictwa dzieci w lekcjach religii. W diecezji tarnowskiej na katechezę w 2020 roku chodziło 97,8 proc. uczniów. To najlepszy wynik w kraju. Pod tym względem diecezja tarnowska wyprzedziła diecezją przemyską (97,6 proc.) oraz diecezję rzeszowską (97,1 proc.). 

PRZECZYTAJ: W centrum Tarnowa próbował ukraść dwa samochody. Wpadł przez jeden błąd

Diecezja tarnowska w dalszym ciągu może się pochwalić największą liczbą księży. Na jej terenie w 2020 roku pracowało 1 535 kapłanów, czyli o prawie 400 więcej niż w archidiecezji krakowskiej oraz ponad 500 więcej niż w archidiecezji katowickiej. Na terenie diecezji tarnowskiej działają 454 parafie, to również najlepszy wynik w Polsce. Pod względem liczby alumnów przygotowujących się do przyjęcia święceń kapłańskich diecezja tarnowska zajęła drugie miejsce w kraju. W tarnowskim Wyższym Seminarium Duchownym w 2020 roku uczyło się 118 alumnów, czyli o sześciu mniej niż w archidiecezji warszawskiej, ale aż o ponad trzydziestu więcej niż w archidiecezji poznańskiej, która w zestawieniu znalazła się na trzecim miejscu. Przypomnijmy, że w 2020 roku święcenia kapłańskie w diecezji tarnowskiej przyjęło dwudziestu diakonów.

ZOBACZ: Tarnów. Świąteczna iluminacja już rozbłysła. Tak wygląda choinka na pl. Kazimierza [ZDJĘCIA]

Sonda
Czy religia lub etyka w szkołach powinna być obowiązkowa?
Tajemniczy tunel na Ursynowie. Badają tajemnice „grobów masońskich”