Kolęda 2022. Ważna decyzja biskupa tarnowskiego! Czy będą wizyty duszpasterskie?

2021-12-01 19:08
Kolęda 2022. Czy będą wizyty duszpasterskie?
Autor: Diabetes/cc0/wikipedia Kolęda 2022. Czy będą wizyty duszpasterskie?

Biskup tarnowski Andrzej Jeż wydał zarządzenie w sprawie wizyt duszpasterskich. Zgodnie z jego decyzją, kolęda w tradycyjnej formie, polegającej na odwiedzinach wiernych w ich domach może się odbyć tylko na wyraźną prośbę samych wiernych. Alternatywną formą kolędy ma być organizacja mszy świętych dla mieszkańców poszczególnych rejonów parafii.

Kolęda 2022. Biskup tarnowski podjął decyzję w sprawie wizyt duszpasterskich

Pandemia koronawirusa znowu utrudni przeprowadzenie wizyt duszpasterskich w diecezji tarnowskiej. Kolęda, która zwyczajowo następuje po świętach Bożego Narodzenia i polega na odwiedzinach księży w domach wiernych stała się przedmiotem zarządzenia biskupa tarnowskiego. Zgodnie z wolą bp. Andrzeja Jeża wizyty duszpasterskie w domach wiernych mogą się odbyć, ale tylko wówczas, gdy wierni sami o to wyraźnie poproszą. Alternatywą jest organizacja mszy świętych dla mieszkańców poszczególnych rejonów parafii. Taka liturgia może się odbyć w kościele lub w kaplicy. Trzecia możliwość to połączenie dwóch poprzednich form, czyli zorganizowanie mszy świętych dla rodzin z poszczególnych rejonów parafii oraz udanie się do tych rodzin, które wyraźnie o to poproszą. Biskup tarnowski zezwolił, by o wyborze formy przeprowadzenia wizyt duszpasterskich zdecydowali proboszczowie, ale muszą oni skonsultować się w tej sprawie z radami parafialnymi lub z parafialnym zespołem synodalnym.

PRZECZYTAJ: Stary Sącz. Radni odśpiewali "Bogurodzicę"! Żenujące sceny przed wycofaniem uchwały anty-LGBT [WIDEO]

- W związku z panującą pandemią oraz w trosce o zdrowie wiernych i księży, w tym roku duszpasterskim kolęda powinna przybrać jedną z trzech form z zachowaniem obowiązujących norm sanitarnych. Wybór formy wizyty duszpasterskiej księża proboszczowie mają przedyskutować z parafialną radą duszpasterską lub z parafialnym zespołem synodalnym. Pierwsza forma to złożenie tradycyjnej wizyty duszpasterskiej w domach wiernych, którzy wcześniej wyraźnie o to poproszą. Drugą formą jest zaproszenie na Mszę św. do kościoła lub kaplicy rodzin z poszczególnych rejonów parafii. Trzecia możliwość to połączenie dwóch poprzednich form, czyli zorganizowanie Mszy św. dla rodzin z poszczególnych rejonów parafii, oraz udanie się do tych rodzin, które wyraźnie o to poproszą - brzmi zarządzenie biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża w sprawie wizyt duszpasterskich.

ZOBACZ: Ks. Stanisław Pawłowski nie żyje. Tarnowski misjonarz pracował w Afryce

Sonda
Czy w tym roku przyjmiesz księdza po kolędzie?
Bogurodzica