Nowy Sącz: Wulgarny napis na zabytkowej kaplicy. Furia radnego: "Niesłychany SKANDAL"

2020-10-31 17:44 BW, PAP
Nowy Sącz: Wulgarny napis na zabytkowej kaplicy. Furia radnego: Niesłychany SKANDAL
Autor: Facebook; Jakub Prokopowicz Nowy Sącz: Wulgarny napis na zabytkowej kaplicy. Furia radnego: "Niesłychany SKANDAL"

Wulgarny napis przeciwko Prawu i Sprawiedliwości pojawił się na ścianie zabytkowej kaplicy Niepokalanego Poczęcia NMP na Starym Cmentarzu w Nowym Sączu. Wzburzony tym faktem jest między innymi radny klubu Koalicja Nowosądecka Jakub Prokopowicz. - Niesłychany skandal. Opamiętajcie się - napisał na swoim Facebooku.

Wulgarny napis przeciwko Prawu i Sprawiedliwości znalazł się na ścianie zabytkowej kaplicy Niepokalanego Poczęcia NMP na Starym Cmentarzu w Nowym Sączu.  "To profanacja świątyni. Nie będzie zgody mieszkańców na tego typu działania, na niszczenie kościołów. Opamiętajmy się" – powiedział radny klubu Koalicja Nowosądecka Jakub Prokopowicz w nagraniu zamieszczonym na Facebooku. W kaplicy odprawiane są nabożeństwa pomocnicze parafii św. Kazimierza. Sprawę policji zgłosił ksiądz w sobotę rano. "Będzie postępowanie pod kątem uszkodzenia mienia. Będziemy ustalać okoliczności i sprawcę" – powiedziała PAP Barbara Szczerba z zespołu prasowego małopolskiej policji. Niszczenie i uszkodzenie mienia to zależnie od wartości szkody wykroczenie lub przestępstwo. Jest ścigane na wniosek pokrzywdzonego.

Kaplica na Starym Cmentarzu w Nowym Sączu została wybudowana w XVII w. Są w niej gotyckie obrazy i rzeźby. W zewnętrznych murach obiektu są XIX-wieczne epitafia. Niewykluczone, że zniszczenie świątyni miało związek z trwającymi w Polsce protestami kobiet. Protesty w całym kraju wywołało orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, który 22 października uznał, że przepis dopuszczający przerwanie ciąży w razie ciężkiej i nieuleczalnej wady płodu jest niezgodny z konstytucją.

Pół roku pracy zmarnowane.