Były rektor UMK w Toruniu współpracował z SB?! Poważne zarzuty

2022-01-05 10:18
Uniwersytet Mikołaja Kopernika
Autor: Mariusz Luda / Radio ESKA / Zdjęcie poglądowe Były rektor UMK w Toruniu współpracował z SB?! Poważne zarzuty

Toruń. Czy były rektor UMK w Toruniu, prof. Andrzej J. dopuścił się kłamstwa lustracyjnego? Takie zarzuty przedstawiła mężczyźnie prokuratura IPN. Jego adwokat przedstawia inną wersję - podają "Nowości". Proces lustracyjny toczyć się będzie przed Sądem Okręgowym w Toruniu.

Były rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu będzie miał poważne kłopoty? Chodzi o dr. hab. Andrzeja J., profesora UMK, pełniącego funkcję rektora przez trzy kadencje - w latach 1993-1999 i 2005-2008. Zdaniem przedstawicieli Oddziałowego Biura Lustracyjnego Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku w roku 2008 naukowiec łożył niezgodne z prawdą oświadczenie lustracyjne i zataił, że współpracował z SB jako TW "Edmund". Takie informacje przekazała na portalu "Nowości" znana toruńska dziennikarka Małgorzata Oberlan. Oskarżyciele mają przynajmniej jednego świadka. Andrzeja J. w tej sprawie broni adwokat, który już wcześniej pomógł oczyścić z podobnych zarzutów profesora Jana Kopcewicza.

Przeczytaj koniecznie: Wielka akcja CBŚP i KAS koło Golubia-Dobrzynia. Niewyobrażalne pieniądze w tle [Zdjęcia, Wideo]

Adwokat byłego rektora UMK w Toruniu: "Nie było świadomej i tajnej współpracy"

Adwokat Jan Kwietnicki, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Toruniu przekazał w rozmowie z "Nowościami", że reprezentowany przez niego Andrzej J. nie przyznaje się do zarzucanych mu czynów i w sądzie będą wspólnie dowodzić jego niewinności. Obrońca przyznaje jednak, że były rektor miał kontakty z przedstawicielami SB.

- W czasach PRL-u miał kontakty z przedstawicielami służby bezpieczeństwa, ale miał je praktycznie każdy pełniący jakieś kierownicze stanowisko na każdej uczelni. Nie były to jednak kontakty wyczerpujące ustawową definicję świadomej i tajnej współpracy - powiedział "Nowościom" adwokat Jan Kwietnicki.

Proces lustracyjny prof. Andrzeja J. toczyć się będzie przed Sądem Okręgowym w Toruniu. Termin pierwszej rozprawy wyznaczono na 31 stycznia. Na początku zostanie odczytany akt oskarżenia, a były rektor złoży swoje wyjaśnienia. Podczas kolejnych rozpraw zostaną przesłuchani świadkowie. 

Spodobał ci się materiał? Polub nas na Facebooku!

Sonda
Czy Lech Wałęsa współpracował z SB?
Express Biedrzyckiej - Waldemar Pawlak: To Pis musi chcieć współpracować z PSL
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE