Pogrzeb 29-letniej strażaczki Eweliny: "Ona nie żyła dla siebie" Morze łez w Czernikowie

2021-12-06 16:30
Pogrzeb Eweliny z OSP Czernikowo
Autor: Super Express / Reprodukcja Jej śmierć wstrząsnęła całą Polską. Pogrzeb Eweliny z OSP Czernikowo. Relacja z uroczystości

Pogrzeb Eweliny z OSP Czernikowo. Ostatnia droga strażaczki ochotniczki, która zginęła w strasznym wypadku w czwartek (2.12.2021 r.), na skrzyżowaniu ul. Słowackiego w Czernikowie z DK nr 10. W ostatniej drodze towarzyszą jej najbliżsi, strażacy i najważniejsi politycy z województwa kujawsko-pomorskiego. Ostatnie pożegnanie kobiety.

Ewelina i Jan z OSP Czernikowo zginęli, bo zawsze chcieli pomagać ludziom i w ten feralny czwartek (2.12.2021 r.) wstali ok. godziny 4:00 i ruszyli do pożaru sadzy. O tym, co wydarzyło się niespełna godzinę później, mówi obecnie cała Polska. Na skrzyżowaniu w Czernikowie (ul. Słowackiego z DK nr 10) w pojazd OSP Czernikowo uderzył tir. 29-latka i 62-latek zginęli. - Odeszłaś cicho, bez słów pożegnania. Tak jakbyś nie chciała, swym odejściem smucić...tak jakbyś wierzyła w godzinę rozstania, że masz niebawem z dobrą wieścią wrócić - napisali przedstawiciele Powiślańskiej Szkoły Wyższej w mediach społecznościowych. W poniedziałek (6.12.2021 r.) lokalna społeczność nie świętuje mikołajków. Najbliższa rodzina, ważni politycy z województwa kujawsko-pomorskiego i wielu strażaków towarzyszy Ewelinie w jej ostatniej drodze. Relację z uroczystości pogrzebowych znajdziecie pod galerią ze zdjęciami.

Czytaj też: Żona i córka Jana z Czernikowa pogrążone w żałobie. "Nic nie wróci mu życia"

Pogrzeb Eweliny z OSP Czernikowo. Relacja na żywo

12:00 Koniec uroczystości pogrzebowych

Nad grobem Eweliny zostali jej najbliżsi. Pogrzeb trwał ponad dwie godziny. Tłum towarzyszył kobiecie, która za wszelką cenę chciała pomagać innym. Dziękujemy za śledzenie ostatniego pożegnania w naszym serwisie. Rodzinie i przyjaciołom strażaczki składamy wyrazy współczucia.

11:53 Syreny zawyły na cmentarzu w Czernikowie

To rzecz jasna symbol, upamiętniający Ewelinę. Trumna została złożona do grobu. Nie zabrakło salwy honorowej.

11:45 Trwają uroczystości na cmentarzu

Ceremonia powoli zbliża się do końca. Żałobnicy są już na cmentarzu w Czernikowie. 

11:35 Strażacy docierają do miejsca pochówku

Wóz z trumną dojeżdża do cmentarza. Obok niego idą koledzy i koleżanki Eweliny ze straży. 

11:25 Kondukt żałobny udaje się na cmentarz

Tłum powoli udaje się na cmentarz w Czernikowie. Ruszył też wóz z trumną. Przejmujące obrazki na długo zostaną w pamięci wszystkich obecnych na pogrzebie Eweliny z OSP Czernikowo.

11:18 Ewelina spocznie w brązowej trumnie

Biją dzwony, które oddają atmosferę uroczystości pogrzebowej. Ewelina spocznie w dębowej, brązowej trumnie. Kobieta została ułożona na wozie strażackim.

11:10 Uroczystości pogrzebowe przenoszą się na cmentarz w Czernikowie

Kondukt żałobny wyszedł na ulicę. Sztandary zostały wyprowadzone z kościoła. Żałobnicy udają się na miejscowy cmentarz.

11:05 Oficjele o odznaczeniach dla strażaczki ochotniczki

Ludzie trzęsący się z zimna wytrwale stoją na miejscu. Oficjele przekazali informacje o odznaczeniach dla Eweliny z OSP Czernikowo. 

11:00 Waldemar Pawlak o Ewelinie z OSP Czernikowo

- Ona nie żyła dla siebie. Eweliny nikt nie zastąpi, ale wspieramy jej rodzinę - podkreśla Waldemar Pawlak, przemawiający do zgromadzonych w kościele. Przemowa prezesa OSP ma miejsce nad trumną.

10:53 Mroźny poranek oddaje atmosferę w Czernikowie

Obecny na miejscu uczestnik pogrzebu donosi nam, że w Czernikowie mamy -2 stopnie. Mroźny klimat oddaje atmosferę pogrzebu Eweliny.

10:45 Płacz najbliższych Eweliny rozdziera serce na pół

Najbliżsi zmarłej strażaczki płaczą. Te emocje rozdzierają serce na pół. Msza święta w czernikowskim kościele zmierza ku końcowi.

10:36 Msza święta w kościele w Czernikowie

Zakończyło się kazanie księdza, prowadzącego mszę żałobną. Na pogrzebie pojawili się wszyscy ci, którzy tego dnia mogli przyjechać do Czernikowa. Tłum stoi w milczeniu.

10:27 Kolejne wzruszające słowa księdza. Trwa pogrzeb Eweliny z OSP Czernikowo

Ksiądz odprawiający mszę podkreślił, że Ewelina kochała życie, ale dla ratowania drugiego człowieka była gotowa je oddać. - Módlmy się za nią i jej rodzinę. Ja nie mam wątpliwości, że ona jest w niebie - podkreśla. - Cześć i chwała Tobie Ewelina za Twoje bohaterskie życie - dodaje. 

10:22 "Pretensje i gniew mogą się pojawić w kierunku Boga"

- Gniew i pretensje mogą pojawić się w kierunku Pana Boga. Jej nie ma, ale będzie żyła w naszych sercach. Ona tutaj na ziemi, swoim postępowaniem zbudowała sobie pomnik. Była bardzo dobrym człowiekiem. Jej życie było służbą na rzecz drugiego człowieka - mówi ksiądz.

10:17 Ksiądz o śmierci Eweliny z OSP Czernikowo

- Śmierć była, jest i będzie tajemnicą - mówi do zgromadzonych ksiądz. - Gniew i pretensje mogą pojawić się w kierunku Pana Boga - dodaje.

10:10 Poruszające słowa kapłana

- Dziękujemy jej za dar życia. Módlmy się o to, aby było jej dobrze tam, gdzie jest teraz - przejmujące słowa księdza o zmarłej Ewelinie.

10:05 Tłum przejęty słowami księdza. Ludzie nie mieszczą się pod kościołem

- Ona promieniowała radością. Chcemy być z nią w tej ostatniej drodze. Jesteśmy tutaj nie z obowiązku, ale z dobrego serca. Chcemy jej podziękować za jej dobre serce - mówi ksiądz, odprawiający mszę. Poniżej zamieszczamy wymowne zdjęcie sprzed kościoła.

Pogrzeb Eweliny z OSP Czernikowo. Tłumy w kościele i przed świątynią
Autor: Super Express Pogrzeb Eweliny z OSP Czernikowo. Tłumy w kościele i przed świątynią

10:00 Początek mszy świętej. Ostatnia droga Eweliny

Kościelny dzwon bije i oznajmia początek mszy świętej żałobnej. Nawet najbliżsi nie spodziewali się, że na miejscu pojawi się tyle osób. - Są takie momenty, kiedy my chrześcijanie chcemy być z sobą blisko - mówi ksiądz.

9:52 Waldemar Pawlak na pogrzebie Eweliny z OSP Czernikowo

Waldemar Pawlak pojawił się w kościele w Czernikowie. Prezes Zarządu Głównego Związku OSP RP towarzyszy strażaczce ochotniczce w jej ostatniej drodze. Uczestnicy nie mieszczą się na dziedzińcu przed kościołem. Niektórzy stoją po drugiej stronie ulicy.

9:45 Zgromadzeni modlą się w intencji Eweliny z OSP Czernikowo

Wchodząc do kościoła jedna z kobiet zalała się łzami. - Nie dam rady - mówiła do swojego partnera. Żałobnicy mają ze sobą wieńce, większość przyniosła białe róże. Wieńce nie zmieściły się w kościele, układane są na specjalnej ławie.

9:30 Rozpoczął się różaniec

Tłumy żegnają Ewelinę z OSP Czernikowo. Na miejscu jest m.in. wojewoda kujawsko-pomorski, wicemarszałek Zbigniew Sosnowski. Msza święta rozpocznie się o godzinie 10:00. 

Sonda
Czy uczestniczyłaś/eś kiedyś w pogrzebie znanej osoby?
Zderzenie wozu strażackiego z TIR-em. Strażak i ratowniczka zginęli na miejscu
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE