Pogrzeb druha Jana, ofiary koszmarnego wypadku. "Dziękujemy Boże, że nam go dałeś" [ZAPIS RELACJI]

2021-12-08 15:30
Pogrzeb Jana z Czernikowa
Autor: Alex Marcinowski / Super Express

Pogrzeb Jana "Zdziśka" Kwiatkowskiego z OSP Czernikowo. Strażak ochotnik, pracownik miejscowego Urzędu Gminy i zapalony wędkarz, zginął w koszmarnym wypadku na skrzyżowaniu ul. Słowackiego z DK nr 10. Do tragedii doszło w feralny czwartek (2.12.2021). W środę, 8 grudnia, tłum towarzyszył temu wspaniałemu człowiekowi w jego ostatniej drodze. Zobacz relację i zdjęcia z uroczystości na www.se.pl.

Jan "Zdzisiek" Kwiatkowski to jedna z ofiar koszmarnego w skutkach wypadku, do którego doszło w czwartek (2.12.2021) w Czernikowie (woj. kujawsko-pomorskie). To on prowadził pojazd OSP Czernikowo, w który wpadł tir przewożący alkohol. Doświadczony strażak ochotnik, pracownik miejscowego Urzędu Gminy, a przede wszystkim wspaniały człowiek, który robił wszystko, by pomagać innym - tak wspominają zmarłego mężczyznę ci, którzy znali Jana. Choć właśnie tak miał na imię, wszyscy łącznie z najbliższą rodziną mówili na niego "Zdzisiek" lub "Zdzichu strażak". Przed dwoma dniami, 6 grudnia 2021 roku, tłumy towarzyszyły jego młodszej koleżance Ewelinie w jej ostatniej drodze. Teraz najbliżsi, politycy z regionu i strażacy pojawili się w Czernikowie, aby uczestniczyć w pogrzebie druha, który latami dbał o lokalną społeczność.

Zobacz też: Pogrzeb 29-letniej strażaczki Eweliny: "Ona nie żyła dla siebie" Morze łez w Czernikowie

Pogrzeb Jana "Zdziśka" z OSP Czernikowo. Relacja na żywo

15:05 Koniec uroczystości pogrzebowej w Czernikowie

Tłum towarzyszył Janowi "Zdziśkowi" Kwiatkowskiemu w jego ostatniej drodze. Piękne słowa, które dziś padły, dobrze oddają życie tego człowieka. Dziękujemy za śledzenie naszej relacji. Rodzinie i bliskim składamy wyrazy współczucia.

14:55 Urna spoczęła w grobie. Ostatnie pożegnanie Jana

Ceremonia pogrzebowa dobiega końca. Urna spoczęła w grobie na cmentarzu w Czernikowie. To już drugi przejmujący pogrzeb w tym tygodniu. 

14:39 Pół tysiąca ludzi na pogrzebie Jana "Zdziśka" z OSP Czernikowo

Pół tysiąca ludzi idzie za wozem strażackim, który wiezie urnę z prochami. Za uczestnikami pogrzebu widzimy kilkanaście wozów strażackich. Wśród żałobników można dostrzec m.in. prezesa OSP Waldemara Pawlaka.

14:33 Wóz strażacki wiezie Jana na miejsce wiecznego spoczynku

Można bez trudu odnaleźć analogie do poniedziałkowej uroczystości. Podobnie jak w przypadku pogrzebu 29-letniej Eweliny, wóz strażacki jedzie z przodu. Za nim kroczy grająca orkiestra strażacka. Za nią strażacy ze sztandarami. 

14:19 Ceremonia przenosi się na cmentarz w Czernikowie

Przed wozem strażackim tworzy się kondukt żałobny. Uczestnicy pogrzebu Jana "Zdziśka" Kwiatkowskiego idą na cmentarz. Towarzyszy im siarczysty mróz.

14:10 Wierni opuszczają kościół w Czernikowie

Przy bijących dzwonach, uczestnicy uroczystości pogrzebowej w podtoruńskim Czernikowie opuścili kościół. Niebawem rozpoczną się uroczystości na cmentarzu.

14:00 Trwa msza święta żałobna w Czernikowie

W kościele w pw. św. Bartłomieja Apostoła w Czernikowie trwa druga część mszy świętej. Po jej zakończeniu żałobnicy udadzą się na cmentarz.

13:45 Ważni politycy na pogrzebie Jana Kwiatkowskiego. Wzruszające słowa

Wicewojewoda Józef Ramlau i prezes OSP Waldemar Pawlak wspominają Jana "Zdziśka" Kwiatkowskiego. - Jego grochówka, przyrządzana na imprezach była legendarna. Żegnamy rycerza św. Floriana, który do ostatniego oddechu wypełniał przesłanie "na chwałę Bogu, ludziom na pożytek" - podkreślają. - Wnuk był jego oczkiem w głowie. On pomagał, teraz my pomóżmy jego rodzinie. Żegnamy druha Zdzisława w imieniu wszystkich strażaków - usłyszeliśmy w przemowach.

13:39 Piękne słowa o zmarłym Janie z OSP Czernikowo

- Boże, mówimy do Ciebie nie czemu nam go zabrałeś, ale dziękujemy Tobie, że go nam dałeś - usłyszeli uczestnicy ceremonii. - Niech Pan Jezus przyjmie go do siebie - przekazał w liście biskup włocławski.

13:30 Msza święta żałobna w Czernikowie. Strażacy stoją blisko ołtarza

Strażacy i ich sztandary to jeden z symboli tej ceremonii. Wzruszający śpiew podczas mszy świętej upamiętnia dobrego człowieka, który od lat pomagał innym. Poniżej zamieszczamy zdjęcie z Czernikowa.

Pogrzeb druha Jana z OSP Czernikowo
Autor: Paweł Skraba / Super Express Pogrzeb druha Jana z OSP Czernikowo. Tłumy w kościele i przed świątynią

13:15 Ksiądz z Czernikowa o dobroci zmarłego

- Ziarno, które zasiał Jan, ta dobroć zostanie wśród nas. Bierzmy z niego przykład. Żyjmy dla drugiego człowieka - apeluje kapłan.

13:10 Trwa kazanie. Piękne słowa księdza o Janie Kwiatkowskim z Czernikowa

- Jak te słowa z Biblii o służbie dla drugiego człowieka pasują do naszego brata. To tragiczne zdarzenie pokazuje nam, że należymy do Boga, który nas bardzo kocha - mówi ksiądz, odprawiający mszę. - Dzisiaj zanurzmy się w tej miłości Boga w tym cierpieniu, w którym jesteśmy, aby Pan Bóg ukoił nasz ból - dodaje.

13:02 Trwa msza święta w Czernikowie

Pełen kościół żegna Jana "Zdziśka" Kwiatkowskiego". Przed świątynią zgromadzili się wszyscy ci, którzy nie zmieścili się w budynku. To ok. 100 osób.

12:50 Niebawem rozpocznie się msza święta żałobna

Początek mszy świętej zaplanowano na godzinę 13:00. - Od 35 lat jeździł do wypadków, powodzi i tego typu zdarzeń. Wczoraj wstał po godzinie 4. Jechał z komendantem, jego synem, jeszcze jednym chłopakiem i tą dziewczyną. To musiał być pech - mówiła drżącym głosem pani Danuta w rozmowie z "Super Expressem".

12:40 Siarczysty mróz na pogrzebie w Czernikowie

Na termometrach ok. -11 stopni, ale to nie przeszkodziło wielu osobom w przyjściu na pogrzeb strażaka ochotnika. Na miejscu są rzecz jasna wozy strażackie. 

12:30 Rozpoczął się różaniec w intencji zmarłego Jana Kwiatkowskiego z OSP Czernikowo

To kolejny przejmujący pogrzeb, który ma miejsce w tym tygodniu w Czernikowie. W poniedziałek (6.12.2021 r.) bliscy, najważniejsi politycy regionu, prezes OSP Waldemar Pawlak i strażacy żegnali zmarłą Ewelinę.

Pogrzeb 29-letniej strażaczki Eweliny: "Ona nie żyła dla siebie" Morze łez w Czernikowie

Sonda
Czy uczestniczyłaś/eś kiedyś w pogrzebie znanej osoby?
Pogrzeb Jana "Zdziśka" - strażaka z Czernikowa, który zginął jadąc do pożaru
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE