Prezydent Torunia skomentował sytuację służby zdrowia w mieście!

i

Autor: Łukasz Łukaszewski / nadesłane Prezydent Torunia skomentował sytuację służby zdrowia w mieście!

Prezydent Torunia skomentował sytuację służby zdrowia! Uspokoi mieszkańców?

2020-04-09 7:18

Wydarzenia z ostatnich dni wywołały spory niepokój wśród mieszkańców Torunia. Chodzi rzecz jasna o koronawirusa i jego wpływ na działania Specjalistycznego Szpitala Miejskiego. Zamknięte oddziały, zastrzeżenia personelu placówki medycznej, czy chociażby zapotrzebowania na niezbędne środki ochronne - te tematy poruszyliśmy na zdalnym spotkaniu z prezydentem Michałem Zaleskim. Zobaczcie jak skomentował sytuację gospodarz miasta! Zgadzacie się z nim?

Koronawirus w Toruniu - niestety przybywa chorych na terenie naszego miasta. We środę (8 kwietnia) informowaliśmy was też o śmiertelnych ofiarach. Trzy osoby zmarły w Grudziądzu. Napiętą sytuację nadal mamy w Specjalistycznym Szpitalu Miejskim w grodzie Kopernika. Jak można pomóc placówkom medycznym? Jak duże jest zapotrzebowanie na materiały ochronne? Wreszcie - czy te środki ochrony muszą posiadać atesty? Czy zarząd SSM zgłosił zapotrzebowanie do funduszu interwencyjnego WOŚP i jeżeli nie, to czy zamierza to zrobić? Wspólnie z portalem Radia ESKA Toruń przekazaliśmy te pytania do prezydenta Michała Zaleskiego.

- Dom Pomocy Społecznej, Zakłady Opiekuńczo-Lecznicze, w tym Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy, czy hospicja w Toruniu - nie mają problemów z zaopatrzeniem w środki ochrony osobistej - informuje prezydent Torunia, Michał Zaleski. - Nie brakuje tutaj też personelu medycznego, a pomoc jest udzielana podopiecznym na bieżąco i zgodnie z ich potrzebami Pracownicy tych placówek wykonują swoje obowiązki na granicy potencjału i możliwości. Po informacjach wojewody, że w Polsce pojawią się takie możliwości, zabiegamy o dodatkowe środki finansowe dla nich, którymi moglibyśmy choć w części zrekompensować im ten trud. Te ośrodki w czasie epidemii koronawirusa są zamknięte, tam już nikt nie przyjdzie i nawet rodzina nie pomoże tym starszym i schorowanym podopiecznym. Zabiegamy o to, by pracownicy tych ośrodków skupili się tylko na jednym miejscu pracy - przekonuje Zaleski.

Prezydenta Torunia zapytaliśmy też o potrzeby Specjalistycznego Szpitala Miejskiego. Co jest medykom potrzebne i czy to, co mają - im wystarczy? I na jak długo? Jak my, mieszkańcy Torunia możemy pomóc? Gdzie przynosić zebrane przez społeczeństwo środki ochrony osobistej, w tym przyłbice, maseczki, czy rękawice jednorazowe? Czy te środki ochrony muszą posiadać atesty? Czy zarząd SSM zgłosił zapotrzebowanie do funduszu interwencyjnego WOŚP i jeżeli nie, to czy zamierza to zrobić?

Prezydenta Torunia zapytaliśmy też o potrzeby Specjalistycznego Szpitala Miejskiego. Co jest medykom potrzebne i czy to, co mają - im wystarczy? Na jak długo? Jak my, mieszkańcy Torunia możemy pomóc? Gdzie przynosić zebrane przez społeczeństwo środki ochrony osobistej, w tym przyłbice, maseczki, czy rękawice jednorazowe? Czy te środki ochrony muszą posiadać atesty? Czy zarząd SSM zgłosił zapotrzebowanie do funduszu interwencyjnego WOŚP i jeżeli nie, to czy zamierza to zrobić?

- Na to ostatnie pytanie teraz nie znam odpowiedzi. Dowiemy się w szpitalu i w drodze mailowej udzielimy odpowiedzi najszybciej, jak to jest tylko możliwe - zapewnia nas prezydent Torunia. 

- Najbliższe dni są zabezpieczone. I tu od razu spieszę uspokoić - dni, liczone w perspektywie kilkunastu dni. Nie wiemy jednak, jak długo potrwa epidemia, ale zapewniam, że szpital każdą formę pomocy przyjmie. Pomoc ta musi być jednak zgodna z prawem, by na przykład nie okazało się, że darowane przyłbice mogą zagrażać zdrowiu i życiu personelu, bo użyty do ich produkcji materiał może być szkodliwy dla zdrowia i życia tych, którzy go noszą. Byśmy do szpitala nie wprowadzili sobie przysłowiowego konia trojańskiego - tłumaczy gospodarz grodu Kopernika.

- Przypomnę, że SSM to placówka, która zatrudnia ponad 600 osób. Część personelu medycznego w związku z sytuacją epidemii koronawirusa jest dziś wyłączona z pracy. Zespół pracuje w ograniczonym składzie, bo część osób jest zarażona COVID-19 albo czeka w kwarantannie na wyniki testów. Stan na 8 kwietnia to ponad 70 osób - mówi prezydent Michał Zaleski.

Co bardzo istotne - wszelką pomoc, którą chcą udzielić mieszkańcy Torunia powinni wcześniej zgłosić administracji placówki.  Konieczne jest umówienie się, bo ze względu na budowę zewnętrznej Izby Przyjęć i SOR wzdłuż ulicy przyległej do SMM (Bażyńskich), dojazd jest utrudniony, a czasami niemożliwy. Prezydent Torunia zapewnił też, że powstanie lista potrzeb, którą miasto opublikuje w serwisach miejskich. Wówczas my, mieszkańcy - będziemy wiedzieli, czego potrzeba i jaką pomoc organizować

- To jest oczywiste, że te potrzeby są bardzo, bardzo różnorodne. Zbieramy informacje, zbieramy potrzeby i według tych potrzeb, albo przyjmujemy darowizny, albo dokonujemy zakupów. Jeżeli to może pomóc, to będziemy informacje takie zamieszczali na stronie internetowej serwisów miejskich apelując, jakiego sprzętu i jakiej jakości będziemy potrzebować. Taka inicjatywa publikacji takiej "listy potrzeb" może okazać się przydatna i pożyteczna dla nas i dla społeczeństwa - przekazuje prezydent Michał Zaleski.

Redakcja ESKA INFO Toruń ma pytanie do mieszkańców naszego miasta - czy słowa prezydenta Zaleskiego was przekonują? Bardzo zależy nam na waszej opinii. Czekamy na wasze komentarze/wiadomości na Facebooku i na mailu - [email protected].

Koronawirus w Toruniu - sprawdź sytuację w mieście

Super Raport 8 IV (goście: Janusz Korwin-Mikke, Kamil Bortniczuk)

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki