Toruń: Mnóstwo zmian w rozkładach jazdy MZK. "Racjonalne dostosowanie do potrzeb"

2020-11-27 14:29 Konrad Marzec
Toruń: Mnóstwo zmian w rozkładach jazdy MZK. Racjonalne dostosowanie do potrzeb
Autor: Magdalena Witt-Ratowska Toruń: Mnóstwo zmian w rozkładach jazdy MZK. "Racjonalne dostosowanie do potrzeb"

Toruń: Od 1 grudnia 2020 r. wprowadzone zostaną zmiany w kursowaniu autobusów linii nr: 11, 22, 26, 34 i 40. - Powodem jest racjonalne dostosowanie rozkładów jazdy do aktualnego, bardzo niskiego, zapotrzebowania na przewozy - informuje Sylwia Derengowska, rzecznik prasowy MZK w Toruniu. Co dokładnie się zmieni? O tym przeczytacie w poniższym artykule.

Spis treści

  1. Toruń: Mnóstwo zmian w rozkładach jazdy MZK. "Racjonalne dostosowanie do potrzeb"
  2. MZK w Toruniu ogłasza zmiany. Których linii dotyczą?

Toruń: Mnóstwo zmian w rozkładach jazdy MZK. "Racjonalne dostosowanie do potrzeb"

Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu ogłasza kolejne zmiany w rozkładach jazdy autobusów. MZK przekonuje w komunikacie wysłanym do naszej redakcji, że wynikają one z pomiarów i obserwacji wykorzystania środków komunikacji miejskiej. - Sytuacja wywołana pandemią wirusa COVID-19 spowodowała drastyczny spadek pasażerów korzystających z przejazdów komunikacją miejską, szczególnie poza godzinami szczytów przewozowych. Organizator publicznego transportu zbiorowego - Gmina Miasta Toruń jest zmuszona obniżać koszty komunikacji miejskiej - przekazuje Sylwia Derengowska, rzecznik prasowy MZK w Toruniu.

- W tym roku szacowane wpływy do budżetu miasta z biletów za przejazdy tramwajami i autobusami będą niższe aż o ok. 30 % tj. ok 12 mln. zł. Zmiany jakie zostaną wprowadzone nie dotyczą godzin dojazdów i powrotów z pracy, a szczególności tych kursów, z których korzysta jedynie kilku pasażerów - przekazuje w komunikacie Sylwia Derengowska.

MZK w Toruniu ogłasza zmiany. Których linii dotyczą?

Ograniczenie kursowania linii nr 22 poprzez zawieszenie kursowania  poza godzinami szczytu oraz w dni wolne:

Autobusy linii nr 22 kursować będą tylko w dni robocze w godzinach szczytu komunikacyjnego tj. od godz. 4:40 do 8:00 i od 12:40 do 16:30. Pomiary wykorzystania tej linii (w II poł. listopada) w godzinach od 8:00 do 13:00 wykazały napełnienia od 3 do 17 pasażerów w poszczególnych kursach, a średnie na poziomie 9 pasażerów/kurs. Po godzinie 16:30 napełnienia wahały się od 3 do 8 pasażerów. Na przeważającym odcinku trasy alternatywą jest korzystanie z linii nr 31, a z osiedla Na Skarpie do centrum z tramwajów linii nr 1, a do Dworca Głównego z linii nr 44. Odcinek z centrum do Dworca Wschodniego pokrywa się z trasami linii nr 21, 30 i 35, a dojazd z osiedla Na Skarpie do Dworca Wschodniego umożliwiają oprócz linii nr 31 autobusy linii: nr 29, 34, 40 i 42. 

Zmiana rozkładu jazdy linii nr 11:

Zmiany polegają na ograniczeniu liczby kursów w godzinach poza szczytem. Zmiany w niewielkim stopniu dotyczą godzin tzw. szczytu komunikacyjnego. Obecnie, poza godzinami szczytu, notowane są napełnienia na poziomie jedynie 5 - 15 osób. W nowym rozkładzie jazdy w godzinach porannych autobusy kursować będą co 20 minut. W popołudniowym szczycie komunikacyjnym zachowano następującą częstotliwość kursowania: w dni nauki szkolnej co 15 minut, a w dni feryjne co 20 minut. W godzinach międzyszczytowych co 30 minut, a w wieczornych i w dni wolne od 30 minut do 45 minut.

Zmiany w rozkładach jazdy linii nr 26, 34 i 40:

Polegają na wprowadzeniu ograniczenia częstotliwości kursowania w godzinach międzyszczytowych (8:00-13:00): w dni feryjne z 30 do 45 minut na wszystkich trzech liniach, a na odcinku wspólnym z 10 do 15 minut. Natomiast po godzinie 16:00 w dni nauki szkolnej i ferie wprowadzenie częstotliwości co 45 minut, a na odcinku wspólnym ograniczenie jej częstotliwości z 10 do 15 minut. Wykorzystanie autobusów tych linii wynosi średnio ok. 16 pasażerów/kurs.

Czytaj także: Na ratunek gastronomii i klubom fitness. Marszałek Piotr Całbecki ogłosił zasady

- Planowane są dalsze zmiany w rozkładach jazdy linii tramwajowych i kilku linii autobusowych, a w szczególności linii nocnych. Obecna sytuacja spowodowana pandemią Covid 19 jest dynamiczna i wprowadzanie korekt rozkładów jazdy jest niezbędne. Wykorzystanie tramwajów i autobusów jest w sposób ciągły monitorowane, a wszystkie zmiany wprowadzane w rozkładach jazdy nie powinny pogarszać dojazdu do pracy i z pracy w tzw. szczytach komunikacyjnych - informuje nas rzeczniczka MZK w Toruniu.

Wstępne informacje dotyczące zdalnego nauczania w szkołach do 17 stycznia 2021 r. wskazują, że część linii komunikacyjnych w Toruniu funkcjonować będzie do tego czasu wg rozkładów feryjnych. W przypadku wzrostu liczby pasażerów komunikacji miejskiej analogicznie wprowadzane będą zmiany dostosowujące rozkłady jazdy do zwiększonego zapotrzebowania na przejazdy.

Zaktualizowane rozkłady jazdy dostępne są TUTAJ.

W Toruniu ruszyły dwa nowe punkty wymazowe