Dron przyłapał kierowców. Tak ignorują buspasy na Trasie Łazienkowskiej

i

Autor: Piotr Bukowski Dron przyłapał kierowców. Tak ignorują buspasy na Trasie Łazienkowskiej

Remont Trasy Łazienkowskiej. Skandaliczne zachowanie zarejestrowały kamery

2022-04-09 8:30

Prace przy remoncie Trasy Łazienkowskiej idą pełną parą, ale nie każdy kierowca jest zadowolony z organizacji ruchu, jaką w tego powodu wprowadzono. Kierowcy aut osobowych ignorują wytyczone buspasy, traktując je jak zwykły pas ruchu. I narzekają, że ruch jest tak prowadzony, że znaki same wprowadzają na buspasy... Ale uwaga! Trasa Łazienkowska ma być pod specjalnym nadzorem policji pod tym względem!

Nie jest odkryciem, że kierowcy nie lubią stać w korkach. Te są dość mocno uciążliwe w godzinach szczytu na remontowanej Trasie Łazienkowskiej. Po zamknięciu północnego wiaduktu nad Agrykolą ruch pojazdów w obu kierunkach odbywa się południowym. Udostępniono na nim cztery pasy - po dwa w każdym kierunku. Dla kierowców indywidualnych są skrajne, natomiast wewnętrzne zarezerwowane zostały wyłącznie dla autobusów i dopuszczonych pojazdów (taksówek, motocykli, MTON oraz pojazdów uprzywilejowanych).

Wielu kierowców aut osobowych ma jednak aspiracje, aby zostać kierowcami autobusów, ponieważ, by ominąć korki śmiało korzysta z wyznaczonych dla nich buspasów. I nie są to pojedyncze przypadki! Dron doskonale uchwycił, jak często kierowcy aut osobowych łamią przepisy.

Sprawę już w marcu nagłośnili stołeczni aktywiści z Miasto Jest Nasze. Widzą oni problem, ale widzą też jego skuteczne rozwiązanie. - Jesteśmy za stanowczą egzekucją obowiązujących przepisów prawa z wykorzystaniem nowoczesnych technologii cyfrowych. Jesteśmy za tym, żeby Straż Miejska czy zarządcy drogi mogli użytkować systemy kamer lub inne automatyczne systemy kontroli, by z ich pomocą móc karać nieuprawnione pojazdy znajdują się na buspasach. Nie tylko na Trasie Łazienkowskiej, ale na wszystkich innych buspasach w Warszawie - stwierdził Kuba Czajkowski z MJN.

Jak dodał, takie rozwiązanie nie wymagałoby dodatkowych nakładów sił policji patrolujących trasę 24 godziny na dobę. Wystarczyłaby analiza zgromadzonego materiału z kamer.

Co na to policja? - Wydział Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji objął przedmiotową lokalizację dodatkowym nadzorem w ramach normalnego toku służby oraz w trybie określonych działań – przekazała nam Gabriela Putyra z biura prasowego KSP. Zaznaczyła też, że policjanci reagują na wszelkiego rodzaju wykroczenia.

Kierowców osobówek jeżdżących buspasami czeka pouczenie, mandat (zgodnie z obowiązującym taryfikatorem wynoszący 100 zł) lub skierowanie sprawy do sądu. - W miarę posiadanych sił i środków przedmiotowa lokalizacja pozostawać będzie pod nadzorem - dodała Putyra.

Sonda
Jak oceniasz pracę stołecznej policji?
Remont trasy Łazienkowskiej z lotu ptaka. Tak kierowcy łamią przepisy