Wzmocnią wiadukt żeby go zburzyć. Trasa Łazienkowska nie wytrzyma remontu

2021-09-29 14:50
Wzmocnią wiadukt żeby go zburzyć. Trasa Łazienkowska nie wytrzyma remontu
Autor: Sebastian Wielechowski/Super Express Wzmocnią wiadukt żeby go zburzyć. Trasa Łazienkowska nie wytrzyma remontu

Blisko 122 tysiące samochodów na dobę – taki rekordowy wynik zanotowali specjaliści z Zarządu Dróg Miejskich, badający wakacyjne natężenie ruchu na Trasie Łazienkowskiej. Ta informacja spędza sen z powiek pracownikom firmy, która miała właśnie zaczynać wielką modernizację tej arterii. Wiadukty przy parku Agrykola miały być zburzone i zbudowane od nowa. Żeby to zrobić okazuje się, że najpierw jeden z nich trzeba wzmocnić.

Stołeczni drogowcy co roku przeprowadzają badania na wszystkich warszawskich mostach. Sprawdzają ile dziennie samochodów pokonuje przeprawy. W tym roku jednak oniemieli… Mimo pandemii koronawirusa natężenie ruchu wzrosło o 3,1 proc. Pierwsze miejsce zajął most Grota-Roweckiego, którym w ciągu doby przejeżdżało 205 tys. aut. Jako drugi uplasował się Most Łazienkowski z natężeniem 122 tys. kierowców na dzień. To tragiczna informacja dla kolejnej miejskiej jednostki – Zarządu Miejskich Inwestycji Drogowych. Na barkach jej pracowników spoczywa od lat zapowiadany remont wiaduktów przy „Agrykoli”. Przy takich wynikach badań drogowców i analizach przeprowadzonych przez wykonawcę – firmę Skanska, okazuje się, że część arterii nie wytrzyma przejęcia wszystkich samochodów. 

Zobacz: Tak zburzą wiadukty na Trasie Łazienkowskiej. Znamy szczegóły

Drogowcy planowali wprowadzić ruch dwukierunkowy na jednym z wiaduktów, a drugi w tym czasie zburzyć. - Aby do tego doszło musimy wzmocnić wiadukt południowy. To po nim będzie odbywał się cały ruch. Wykonawca ma to zrobić w ciągu pięciomiesięcznego okresu przygotowawczego, który trwa od lipca – powiedziała Agata Choińska-Ostrowska z ZMID. Według rzeczniczki dodatkowe roboty nie będą rzutowały na przebieg inwestycji. – Prace przy wzmacnianiu wiaduktu nie wymagają ograniczeń w ruchu na trasie, więc kierowcy ich nie odczują. Kiedy wiadukt zostanie wzmocniony skierujemy na niego ruch i rozpoczniemy przebudowę tego odcinka Trasy Łazienkowskiej. Ma to nastąpić jeszcze w tym roku – dodała Agata Choińska-Ostrowska.

Remont wiaduktów ma potrwać 32 miesiące. Na przebudowanym odcinku trasy o długości około 400 metrów, poza nowymi jezdniami, pojawią się obustronne ciągi pieszo-rowerowe, pochylnie poprawiające dostępność drogi dla osób niepełnosprawnych, a także nowoczesne oświetlenie. Ma to pochłonąć 87,5 mln zł.

Zaczęło się! Drogowy kataklizm na trasie Łazienkowskiej
Sonda
Jak Warszawą rządzi Trzaskowski?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE