Robotnicy zaczynają drogowy armagedon na trasie Łazienkowskiej

2021-08-15 16:29
Przebudowa wiaduktów trasy Łazienkowskiej. Jak będzie wyglądała? Kierowców czeka horror!
Autor: Marcin Wziontek/Super Express Przebudowa wiaduktów trasy Łazienkowskiej

Wykonawca wybrany przez Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych w poniedziałek zacznie remont, a właściwie rozbiórkę wiaduktów trasy Łazienkowskiej na wysokości parku Agrykola. Szwedzka firma Skanska od rana zacznie przeorganizowywać ruch w tym miejscu. Kierowcy jadący w stronę centrum, w pewnym momencie zjadą na przeciwległą nitkę, na której zostanie wprowadzony ruch dwukierunkowy.

Remont wiaduktów Trasy Łazienkowskiej to jedna z najpilniejszych miejskich inwestycji. Przez wiele miesięcy była jednak odkładana w czasie, ze względu na różne biurokratyczne problemy. Ostatecznie ZMID poinformował o rozpoczęciu prac, których przeprowadzenie będzie nie lada wyzwaniem dla wykonawcy.

Firma Skanska zamierza wyburzyć całkowicie oba wiadukty i zbudować je od nowa. Jak jednak to zrobić, by podczas prac utrzymać ruch w obu kierunkach? Obiekty będą burzone jeden po drugim. Drogowcy najpierw zajmą się tym, który prowadzi w kierunku centrum. Na wysokości przystanku autobusowego Rozbrat 02 kierowcy będą przejeżdżać na drugą stronę, na jezdnię w kierunku Pragi. Tam zostanie wprowadzony ruch dwukierunkowy. Robotnicy poszerzą lekko trasę i wyznaczą na niej cztery pasy. Po dwa dla osobówek i dwa dla autobusów. Będzie tam obowiązywało ograniczenie tonażowe do 3,5 tony. Kierowcy będą omijali wyburzany wiadukt i wracali na właściwą trasę w okolicy placu Na Rozdrożu.

Gdy Skanska upora się z wybudowaniem od podstaw nowego wiaduktu prowadzącego w stronę centrum, wykona analogicznie taką samą zmianę organizacji ruchu. Robotnicy zaczną burzyć drugi wiadukt, który omijać będą kierowcy już nową nitką.

Zapewnienie kierowcom na tej trasie tylko jednego pasa ruchu w każdą stronę z pewnością spowoduje gigantyczne korki w tym miejscu. Taka sytuacja ma trwać aż do marca 2024 roku. Na przebudowywanym odcinku trasy o długości około 400 metrów, poza nowymi jezdniami, pojawią się obustronne ciągi pieszo-rowerowe, pochylnie poprawiające dostępność drogi dla osób niepełnosprawnych, a także nowoczesne oświetlenie. Koszt prac to 87,5 mln zł.

Uwaga kierowcy! Rusza remont trasy Łazienkowskiej
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE