Tak zburzą wiadukty na Trasie Łazienkowskiej. Znamy szczegóły

2021-08-17 20:01
Trasa Łazienkowska stanęła. Drogowcy rozpoczęli remont
Autor: Sebastian Wielechowski/Super Express

W poniedziałek drogowcy rozpoczęli przygotowania do remontu wiaduktów Trasy Łazienkowskiej na wysokości parku Agrykola. Szwedzka firma Skanska zamierza kompletnie zburzyć przeprawy i zbudować je od nowa. Prace mają trwać dwa lata. Dowiedzieliśmy się w jaki sposób będą przeprowadzane.

W poniedziałek na jezdni trasy Łazienkowskiej w kierunku Pragi pojawiły się żółte pasy i mrugające na pomarańczowo ostrzegawcze znaki. Drogowcy rozpoczęli prace przy remoncie zniszczonych wiaduktów przy Agrykoli. Do 2024 roku na odcinku około 400 metrów, poza nowymi jezdniami, mają pojawić się ciągi pieszo-rowerowe, pochylnie poprawiające dostępność drogi dla osób niepełnosprawnych, a także nowoczesne oświetlenie. Stan techniczny budowli nie pozwalał na ich remont. Urzędnicy podjęli decyzję, że trzeba je zburzyć i zbudować od nowa. Wiemy w jaki sposób drogowcy poradzą sobie z tą trudną procedurą.

- Wiadukty będą wyburzane przy pomocy koparek gąsienicowych z młotami wyburzeniowymi i szczękami do zgniatania betonu – tzw. gryzakiem – wytłumaczyła rzeczniczka Zarządu Miejskich Inwestycji Drogowych Agata Choińska-Ostrowska. Drobniejsze elementy i te wymagające bardziej precyzyjnej technologii mają być wyburzane przy pomocy mniejszych sprzętów. - Do tego wykonawca wykorzysta koparko-ładowarki z młotami lub koparki kołowe z młotami wyburzeniowymi – dodała rzeczniczka.

Przeczytaj: Przerażający widok na ulicy w Warszawie. Nikt nie pomógł zakrwawionemu mężczyźnie

Dalsza część artykułu znajduje się pod galerią zdjęć.

Tak zburzą wiadukty na Trasie Łazienkowskiej. Znamy szczegóły

Burzenie wiaduktów ma swój określony dokładny harmonogram.

- W pierwszej kolejności demontowane będą elementy wyposażenia obiektu wraz z kapami chodnikowymi. Jako pierwszy rozbierany będzie wiadukt północny na odcinku od al. Hopfera do przyczółka wiaduktu od strony centrum – stwierdziła Agata Choińska. Najpierw rozbierana ma być płyta pomostu, a następnie podpory.

Sprawdź: Grażyna Prata wyszła z domu rok temu i przepadła bez śladu! Nie ustają poszukiwania

Teren robót ma być wygrodzony pełnym ogrodzeniem budowlanym z falistej blachy oraz częściowo ażurowymi panelami. Staną tam tablice informacyjne i ostrzegawcze.

- Wyburzenie jednego wiaduktu powinno zająć około dwa miesiące – podsumowała rzeczniczka ZMID. Całkowity koszt inwestycji to 87,5 mln zł.

Zaczęło się! Drogowy kataklizm na trasie Łazienkowskiej
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE