Warszawa wprowadzi nocną prohibicję?! Zapytaliśmy mieszkańców o zdanie [SONDA]

2021-12-03 20:24
Będzie nocna prohibicja? Zdania warszawiaków są podzielone
Autor: marcin wziontek/ super express Będzie nocna prohibicja? Zdania warszawiaków są podzielone

Ten pomysł już podzielił warszawiaków. Stołeczni radni i urzędnicy chcą zakazu sprzedaży alkoholu w nocy! Jeśli taki projekt zostanie przegłosowany, jedni odetchną z ulgą, a inni - w tym pracownicy całodobowych sklepów monopolowych - będą protestować.

Sprawa zaczęła się od radnej Ursynowa Karoliny Anny Mioduszewskiej (KO). W swej interpelacji domagała się znalezienia dodatkowego lokalu na terapię uzależnień w związku ze zwiększoną liczbą osób, które wpadły w chorobę alkoholową w czasie pandemii. Stołeczni urzędnicy i radni uznali to za dobry pretekst do rozmowy o zakazie nocnego handlu trunkami. Po raz pierwszy taki pomysł padł w 2015 r. Wtedy na jego wprowadzenie nie pozwoliło obowiązujące prawo. Trzy lata później nowelizacja ustawy o wychowaniu w trzeźwości dała jednak zielone światło dla nocnej prohibicji - skorzystały z tego władze m.in. Bytomia, Rudy Śląskiej czy Chorzowa.

Czas na Warszawę? Zapytaliśmy warszawiaków, co sądzą o tym pomyśle. - Dostępność alkoholu jest zbyt duża, uważam, że to jest całkiem niezły pomysł. Jeśli ktoś chce się zaopatrzyć w alkohol, to zrobi zakupy w ciągu dnia - mówi pan Konrad. Jest jednak druga strona medalu. - Wolność gospodarcza powinna pozwalać nam kupić alkohol o każdej porze, także w nocy. Odpowiedzialność za czyny po spożyciu tego alkoholu to jest zupełnie inna kwestia - twierdzi Szymon Lala.

O zdanie zapytaliśmy również pracowników sklepów czynnych całodobowo. - Wiele osób zostanie bez pracy. U nas pracują trzy osoby. Ta trzecia po ograniczeniach nie będzie potrzebna i zostanie bez pracy. Właściciel sklepu też dużo straci. Tym bardziej, że akcyza idzie w górę - mówi Marija Petlova, sprzedawczyni ze sklepu monopolowego przy ul. Świętokrzyskiej.

Stołeczni radni nie wiedzą jeszcze, jak konkretnie miałaby wyglądać ograniczona sprzedaż alkoholu. W innych miastach zakaz obowiązuje w godz. od 22 do 6. Samorządowcy przedyskutują sprawę na najbliższych sesjach rady miasta.

Sonda
Czy tytoń i alkohol powinny być droższe?
Nocna prohibicja w Warszawie. Mieszkańcy mówią jasno. [SONDA]
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE