Bilety w Warszawie będą kosztować 13 zł?! Finanse miasta w opłakanym stanie

2021-12-03 16:48
Podwyżki cen biletów w Warszawie? Sytuacja miasta jest dramatyczna
Autor: SE

Białystok, Kielce, Łódź, Płock, Poznań, Bielsko-Biała, Wrocław, Olsztyn, Kraków – władze tych dużych polskich miast w ostatnim czasie podniosły ceny biletów komunikacji miejskiej. Niektóre dość znacząco. Czy teraz przyszedł czas na Warszawę? Stołeczni urzędnicy biją na alarm. Według nich sytuacja budżetowa jest dramatyczna.

W Krakowie w 2020 roku jednorazowy bilet zdrożał do aż 6 zł. W Łodzi bilet 40-minutowy ma kosztować 5 zł. Warszawa jednak wciąż trzyma się starej taryfy. Ceny „kartoników” nie zostały podniesione od 2013 roku. Wręcz przeciwnie, w 2017 roku nawet udało je się jeszcze obniżyć. Można mieć jednak wrażenie, że podwyżki będą w końcu nieuniknione. - To było zawsze naszym celem, aby nakłaniać warszawiaków do korzystania z pojazdów Warszawskiego Transportu Publicznego. Każda próba podwyżek zawsze była bulwersująca dla mieszkańców. Nie chcemy tego robić – powiedziała w rozmowie z „Super Expressem” Monika Beuth-Lutyk, rzeczniczka stołecznego ratusza. Niestety nie chcieć a musieć to dwie różne kwestie. We wrześniu prezydent Rafał Trzaskowski przyznał się dziennikarzom „SE”, że jednorazowy bilet musiałby kosztować nawet 13 zł, gdyby cała komunikacja miejska była finansowana z wpływów z biletów.

- Koszty usług rosną. Drożeje paliwo, musimy płacić 80 milionów złotych więcej za energię elektryczną. Nie wykluczamy, że w nadchodzącym roku sytuacja finansowa nie zmusi miasta do jakiś działań – dodała rzeczniczka, która nie zaprzeczyła, że radni będą pracować nad podwyżką cen biletów.

Miejski budżet nie jest jednak z gumy. Skutki złej sytuacji finansowej mogą odczuć już rodzice dzieci, które chciałyby skorzystać z programu „Zima w Mieście”.

- Nie ma już firmy, która zaoferowałaby wyżywienie dzieci za 10 zł dziennie, jak było w latach ubiegłych. Byliśmy zmuszeni do podwyższenia dziennej stawki z 20 zł do 50 zł – podsumowała Monika Beuth-Lutyk.

Na 16 grudnia zaplanowana jest sesja rady Warszawy, na której radni mają przegłosowywać budżet na 2022 rok. Niewykluczone, że zostanie wtedy poruszona sprawa podwyżek.

Sonda
Czy zdarzyło Ci się jechać komunikacją miejską bez biletu?
Prezydent zapowiedział drakońskie podwyżki cen biletów. Co na to mieszkańcy?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE