Czy wiesz, gdzie wyrzucić zużyte chusteczki albo stłuczone lusterko? Te odpowiedzi Cię zaskoczą

2021-12-04 16:20
Czy wiesz, gdzie wyrzucić zużyte chusteczki albo stłuczone lusterko? Te odpowiedz Cię zaskoczą
Autor: Pixabay Czy wiesz, gdzie wyrzucić zużyte chusteczki albo stłuczone lusterko? Te odpowiedz Cię zaskoczą

Mieszkańcy warszawy coraz chętniej segregujących śmieci. Niektóre odpadki mogą jednak sprawiać trudności. O ile decyzja, do którego kosza wyrzucić przeczytane gazety czy obierki ziemniaków nie sprawiają większych problemów. O tyle kwestia, gdzie powinny trafić zużyte chusteczki lub stłuczone lusterko już tak. Zatem, gdzie powinny trafić te odpadki? Odpowiedź znajdziesz w artykule poniżej.

W rozwiązywaniu takich dylematów pomaga strona internetowa SegregujNa5, która została specjalnie przygotowana przez stołeczny ratusz. W 2020 roku portal ten zanotował aż 3,5 mln odwiedzin! Najwięcej zapytań było o to, gdzie powinien trafić karton po mleku. Odpowiedzi na to nurtujące pytanie w 2020 roku szukano ponad 73 tys. razy! Według strony SegregujNa5, opakowanie po mleku należy wyrzucić do pojemnika na metale i tworzywa sztuczne.

Okazuje się też, że:

  • zużyta maszynka do golenia powinna trafić do pojemnika na odpady zmieszane
  • butelka po oleju powinna wylądować w pojemniku na metale i tworzywa sztuczne
  • zużyta żarówka powinna trafić do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych lub Mobilnego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych
  • stłuczona szklanka powinna zostać wyrzucona nie do szkła, ale do pojemnika na odpady zmieszane

A gdzie wyrzucić zużyte chusteczki? Pierwsza myśl: do pojemnika na papier. Nic jednak bardziej mylnego! Zarówno zużyte ręczniki papierowe, jak i chusteczki należy wyrzucać do pojemników na odpady zmieszane.

Problem pojawia się również, gdy przychodzi wyrzucić zbite lusterko. Pierwsza myśl podpowiada: sprzątnę kawałki szkła i wyrzucę je do… pojemnika na szkło. Błąd! Stłuczone lustra powinny trafić do pojemników na odpady zmieszane. Lustro ma bowiem inny skład oraz temperaturę topnienia niż butelki czy słoiki.

Warto korzystać ze strony SegregujNa5, gdy nie ma się pewności, gdzie wyrzucić odpadki. Informacje są tam na bieżąco uzupełniane, a w bazie co chwila pojawiają się nowe, zgłaszane przez użytkowników hasła. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę, o jaki odpad chodzi, kliknąć "ENTER" i odpowiedź pojawia się jak na tacy.

Sonda
Czy segregujesz śmieci?
Pożar w siłowni w Złotych Tarasach. Wielka ewakuacja całego budynku
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE