Gigantyczne upały i potężne burze nie odpuszczają! IMGW bije na alarm. W Warszawie może być niebezpiecznie

i

Autor: Pixabay Gigantyczne upały i potężne burze nie odpuszczają! IMGW bije na alarm. W Warszawie może być niebezpiecznie

Gigantyczne upały i potężne burze nie odpuszczają! IMGW bije na alarm. W Warszawie może być niebezpiecznie

2021-06-23 11:05

Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia dla Warszawy i okolic. Dotyczą one upałów i burz, które nadal nie odpuszczają. Zgodnie z prognozami meteorologów z IMGW czeka nas kolejny dzień obfitujący w bardzo wysokie temperatury i wyładowania atmosferyczne.

Przed nami kolejny upalny dzień. Wysokim temperaturom towarzyszyć będą także burze. Wysokie temperatury są szczególnie niebezpiecznie dla dzieci i osób starszych. Wychodząc z domu należy pamiętać o nakryciu głowy, oraz zabraniu ze sobą czegoś do picia. Specjaliści przestrzegają przed przebywaniem na pełnym słońcu i sugerują, by czas na świeżym powietrzy spędzać w cieniu. Upały, które dotarły do Polski będą się utrzymywać jeszcze w najbliższych dniach. W Warszawie nieznaczne ochłodzenie prognozowane jest w sobotę (26.06.2021). Wraz z upałami przyjdzie nam się zmierzyć z ulewami i gwałtownymi burzami.

Zobacz koniecznie: Gdzie jest burza? Mapa burzowa. Kiedy będzie burza w Warszawie? Radar burz

IMGW wydało ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia dla Warszawy i okolic. Synoptycy z IMGW informują, że w środę, 23 czerwca, temperatura w Warszawie wynosić w dzień wynosić będzie od 28°C do 32°C.

Pomarańczowy alert (ostrzeżenie drugiego stopnia) obowiązuje do 24 czerwca.

- Prognozuje się dalsze występowanie upałów. Temperatura maksymalna w dzień wynosić będzie od 28°C do 32°C. Temperatura minimalna w nocy wynosić będzie od 17°C do 21°C, jedynie lokalnie spadki temperatury do 15°C - informuje IMGW.

Żółty alter (ostrzeżenie pierwszego stopnia) dotyczy gwałtownych burz z gradem.

Przeczytaj: Jeden skoczył z tamy, drugi wszedł do opuszczonej kopalni. Tragiczny bilans ubiegłego weekendu

- Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu do 30 mm, lokalnie do 40 mm oraz porywy wiatru do 90 km/h. Miejscami może wystąpić grad - przekazali synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Łowcy burz przestrzegają przed trąbami powietrznymi

Łowcy burz na swojej stronie internetowej przestrzegają mieszkańców wschodniej części Polski przed trąbami powietrznymi.

- Stopień pierwszy zagrożenia zostaje wydany dla wschodniej części Polski głównie z powodu ryzyka wystąpienia nawalnych opadów deszczu, silnych porywów wiatru i opadów dużego gradu. Nie wyklucza się 1-2 trąb powietrznych - czytamy w opublikowanym przez Łowców burz komunikacie.

Sprawdź: Maleńka Hania, Zuzia i Dawidek zginęli w męczarniach. Potworny los odebrał im szansę na życie [ZDJĘCIA]

Powódź zabrała im wychodek, zostało tylko wiaderko