CZY TO JUŻ KONIEC?

„Hannibal z Żoliborza” obciął głowę brzeszczotem nauczycielce języka włoskiego. Teraz, usłyszy wyrok

2023-06-01 18:08

Po raz kolejny powraca sprawa Kajetana P., zwanego „Hannibalem z Żoliborza”. Mężczyzna oskarżony jest o brutalne zabójstwo lektorki języka włoskiego w lutym 2016 roku. W Sądzie Apelacyjnym w Warszawie odbyła się ostatnia rozprawa w tej sprawie. Sąd wysłuchał mów końcowych obydwu stron. W piątek, 2 czerwca ma zostać ogłoszony wyrok.

Warszawa. Kajetan P. brutalnie zamordował lektorkę języka włoskiego. Oskarżony usłyszy wyrok

Pod koniec stycznia 2021 roku Sąd Okręgowy w Warszawie skazał Kajetana P. na dożywocie. Sąd uznał oskarżonego za winnego dokonania zabójstwa Katarzyny J. w lutym 2016 roku w mieszkaniu na warszawskiej Woli. Uznał go także za winnego zaatakowania funkcjonariusza policji, który 26 lutego 2016 roku konwojował go w samolocie lecącym z Malty do Polski.

Sąd orzekł karę dożywotniego pozbawienia wolności, pomimo tego, że oskarżony miał – jak wynikało z opinii biegłych – w chwili popełniania obu czynów ograniczoną poczytalność. Kajetan P. ma odbywać karę w systemie terapeutycznym. Sąd zobowiązał go także do zapłaty po 75 tys. zł "za doznaną krzywdę" matce i ojcu zamordowanej przez niego kobiety.

Apelacje od tego wyroku złożyli zarówno obrońcy Kajetana P., którzy domagali się uchylenia orzeczenia Sądu Okręgowego.

Obrona nie zgodziła się z takim wyrokiem. Zakwestionowaliśmy go zarówno, co do kwestii ustalenia poczytalności, jak i co do wysokości kary – informował mecenas Piotr Dałkowski, obrońca Kajetana P. Dodał, że w apelacji obrona domagała się stwierdzenia, że Kajetan P. w trakcie popełnienia czynu był w stanie, który wyłączał świadome podjęcie decyzji.

Z kolei prokuratura zgodziła się z wymiarem kary, jednak zaskarżyła wyrok co do kwalifikacji prawnej na niekorzyść Kajetana P., bo stoi na stanowisku, że mężczyzna był poczytalny.

Na piątek, 2 czerwca, sąd zapowiedział ogłoszenie wyroku.

Kajetan P. obciął głowę brzeszczotem swojej nauczycielce

Kajetan P. brutalnie zamordował 30-letnią tłumaczkę, Katarzynę J. Mężczyzna kilkakrotnie dźgnął kobietę nożem w szyję. Ciało rozczłonkował i przewiózł taksówką do wynajmowanego przez siebie mieszkania przy ul. Potockiej na Żoliborzu. Żeby zatrzeć ślady zabójstwa spowodował w tym mieszkaniu pożar.

Był poszukiwany przez prokuraturę listem gończym. Uciekł za granicę. Ujęto go po 11 dniach na Malcie i przekazano Polsce. Podczas przesłuchania nie okazał skruchy.

Sonda
Jaka kara powinna być za morderstwo?