Helpers' Generation

i

Autor: dkms.pl Helpers' Generation

Helpers' Generation - studenci pomogą pacjentom z nowotworami krwi

2018-12-07 17:52

W strojach super bohaterów, z ulotkami i plakatami...  Na ośmiu warszawskich uczelniach studenci będą zachęcać do zapisania się w bazie potencjalnych dawców szpiku DKMS.  Finał programu Helpers' Generation  już 10 grudnia. Studencka akcja potrwa cztery dni. 

Dla chorych na nowotwory kwi przeszczep komórek macierzystych to często jedyna szansa na życie. Prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniego dawcy dla pacjenta jest bardzo niskie, dlatego im więcej potencjalnych dawców, tym większa szansa. 

Jak wygląda rejestracja?

Rejestracja w bazie jest prosta. Jedyne wymogi to: wiek między 18-55 rokiem życia i waga większa niż 50 kg. Każdy wypełnia stosowny formularz, a później, przy pomocy specjalnych patyczków pobiera wymaz z wewnętrznej strony policzka. Próbki umieszcza się w kopertach, które wędrują do laboratorium DKMS. Całość zajmuje kilkanaście minut. 

Można zamówić także pakiet rejestracyjny do domu: 

Czytaj także: WOŚP rezygnuje z pokazu fajerwerków. Nie będzie światełka do nieba!

Czytaj także: Zamknięty Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście. Sprawdź, gdzie jeszcze nie wjedziesz autem [INFORMATOR]

W jaki sposób można zostać dawcą? 

  •  pobieranie komórek macierzystych z krwi obwodowej: najczęstsza metoda, która nie wymaga hospitalizacji. Komórki pobiera się przez tzw aferezę - krew dawcy wyprowadzana jest z jednej ręki, przechodzi przez maszynę, gdzie separowane są komórki macierzyste i wraca do organizmu przez drugą rękę. 
  •  szpik pobierany z talerza kości biodrowej: zabieg wykonywany w znieczuleniu ogólnym, rzadko stosowany. Przy użyciu specjalnej igły z talerza kości biodrowej pobiera się mieszaninę szpiku kostnego i krwi. Pacjent musi pozostać w szpitalu przez około trzy dni. Po pobraniu szpiku może wystąpić miejscowy ból, który ustąpi po kilku dniach.

Przywileje Dawcy

Każdej osobie, która zostanie dawcom komórek macierzystych przysługuje odaznka "Dawcy Przeszczepu", dzięki której może poza kolejnością korzystać z ambulatoryjnej opieki zdrowotnej lub "Zasłużonego Dawcy Przeszczepu", która dodatkowo uprawnia do bezpłatnego zaopatrzenia w leki podstawowe i uzupełniające.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki