Jedno kliknięcie i wiemy czy w Warszawie jest smog. Ruszył nowy system [AUDIO]

2018-02-01 17:05
WIP jest przystępnym i pomocnym systemem
Autor: Pixabay.com/imagii WIP jest przystępnym i pomocnym systemem

Jedno kliknięcie i wiemy czy w Warszawie jest smog. Dziś ruszył Warszawski Indeks Powietrza, czyli specjalna strona, na której można sprawdzić poziomy zanieczyszczeń i prognozy na kolejne dni. Narzędzie opracowali naukowcy z Politechniki Warszawskiej przy wsparciu stołecznego ratusza. O to, jak działa WIP, pytał nasz reporter Paweł Mytlewski.

- Osoby, które nie znają się na problematyce jakości powietrza, mogą sobie sprawdzić jak wygląda jego jakość. Nie muszą interpretować wyniku, są w stanie zorientować się czy jakość powietrza jest dobra, średnia, czy może zła, a także jakie wiążą się z tym działania, które należy podejmować - tłumaczy profesor Artur Badyda z Politechniki Warszawskiej.

Warszawski Indeks Powietrza zbiera dane z czterech stacji pomiarowych w Śródmieściu, na Ursynowie i Targówku. Na stronie znajdują się zalecenia dla osób starszych, czy tych chorych na astmę.

>>> Rekordowy smog w Warszawie. Ratusz ostrzega [AUDIO]

- Opracowaliśmy drugą warstwę, której nie ma dzisiaj ani jeden system powiadamiania o jakości powietrza. WIP precyzuje informacje o tym jaki jest wpływ jakości powietrza w Warszawie na cztery grupy szczególnego ryzyka - mówi Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.

Więcej o tym, jak działa WIP, w materiale Pawła Mytlewskiego:

Liczba stacji pomiarowych Warszawskiego Indeksu Powietrza ma być stopniowo powiększana. Miasto wystąpiło z wnioskiem o dofinansowanie i umieszczenie kolejnych czterech stacji Narzędzie można znaleźć na stronie wip.um.warszawa.pl.

Czytaj też: Dżungla wokół Pałacu Kultury i Nauki? Czemu nie! Zobaczcie niesamowite wizualizacje [ZDJĘCIA]

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE