Śmieci zalewają Warszawę

i

Autor: TOMASZ RADZIK/SUPER EXPRESS Śmieci zalewają Warszawę

Kolejna GIGANTYCZNA PODWYŻKA opłat za śmieci. TYLKO U NAS nowy, przerażający cennik

2020-05-11 19:18

We czwartek nastąpi kolejna odsłona śmieciowej rewolucji w stolicy. Rada Warszawy będzie na zdalnej sesji dyskutować o nowym pomyśle urzędników dotyczącym opłaty za wywóz śmieci. Tym razem cennik ma być powiązany ze zużyciem wody w poszczególnych gospodarstwach. A to dla niektórych może oznaczać gigantyczny wzrost tych opłat!

Nowy pomysł zakłada, że od 1 lipca mielibyśmy płacić 12,73 zł za metr sześcienny zużytej wody, a nie jak dotychczas ryczałt w wysokości 65 zł od mieszkania w bloku i 94 zł w domu jednorodzinnym, niezależnie od tego ile osób tam mieszka. Ta ostatnia podwyżka opłat została okrzyknięta niesprawiedliwą. Ale okazuje się, że kolejne pomysły mogą być jeszcze gorsze. Średnie miesięczne zużycie wody w domach będzie się obliczać na podstawie stanu wodomierza za poprzedni rok. W blokach wyliczać to będą administracje na podstawie stanu zbiorczych wodomierzy, podzielonego na liczbę mieszkańców.

POŻAR nielegalnego składowiska ODPADÓW pod Warszawą! [GALERIA]

Wg danych statystycznych z 2019 r. przeciętny warszawiak zużywa 45 m.sz. wody rocznie, czyli około 3,75 m.sz. miesięcznie. A to oznacza, że jedna osoba mieszkająca w bloku zapłaciłaby miesięcznie mniej niż dotychczas, bo ok. 48 zł. Ale już dla dwóch i więcej osób w mieszkaniu oznaczałoby to wzrost dotychczasowej opłaty, a więc kolejną podwyżkę. Według tych stawek 4-osobowa rodzina musiałaby płacić nawet 190 zł miesięcznie! To absurd!

KORONAWIRUS cofa się na Mazowszu? Tylko 17 osób zarażonych, brak nowych zgonów! [PODSUMOWANIE DNIA]

Miasto jest jednak nieugięte i odsyła z pretensjami do rządu. - Robimy wszystko zgodnie z obowiązującą ustawą, przegłosowaną przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. Chcę podkreślić, że nie jest to wina prezydenta Trzaskowskiego. Mieliśmy całą masę wniosków ze strony społeczeństwa mówiących o tym, że naliczanie opłat na podstawie zużycia wody byłoby o wiele lepsze. Takie rozwiązanie jest bardziej sprawiedliwe. Wprowadzony dotychczasowy ryczałt niezależny od ilości lokatorów był przegłosowany przez radnych na szybko. Coś trzeba było wymyślić. Teraz mamy wszystko przemyślane i chcemy zrealizować prośby mieszkańców. Od początku jednak informowaliśmy, że przejście na takie rozwiązanie będzie niekorzystne dla gospodarstw wieloosobowych. Nie da się wypracować takiego rozwiązania by pasowało wszystkim. Trzeba pamiętać, że za zmianą byli nawet radni opozycji – wytłumaczyła rzeczniczka stołecznego ratusza, Karolina Gałecka.

Z OSTATNIEJ CHWILI: Schwytano sprawcę masakry drogowej z Ostrowi Mazowieckiej! [GALERIA]

Radni PiS rzeczywiście byli za tym, by opłaty za wywóz śmieci były naliczane na podstawie zużycia wody. - Sam pomysł wydaje się słuszny, jest to jednak kolejny sposób na gigantyczną podwyżkę. Pod przykrywką pandemii znów radni koalicji sięgają do kieszeni warszawiaków. Nie można przecież zrobić konsultacji społecznych. Sesje i komisje są zdalne. Tak nie powinno być! Będziemy składać wnioski o obniżkę stawki. Stanowczo mówimy „nie” takim podwyżkom – grzmi w rozmowie z „Super Expressem” Dariusz Figura, wiceprzewodniczący Rady Warszawy. 

WARSZAWA: kolejny festiwal ODWOŁANY! Big Book Festival przeniesiony na koniec sierpnia! [GALERIA]

Jest jednak jakiś plus takiego planu. - Jeśli radni przegłosują uchwałę, warszawiacy będą bardziej uważać na to ile wody używają. To dobry sposób na zachowania pro ekologiczne, szczególnie gdy panuje taka susza – dodała Karolina Gałecka.

PIJANY w sztok LISTONOSZ roznosił przesyłki na Bemowie

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj.

Super Raport 8 V (goście: Hołownia, Komorowski)