Komunikacyjny paraliż Warszawy. Zamykają Trasę Łazienkowską! Kierowcy są w szoku

2022-01-26 17:19
Komunikacyjny paraliż Warszawy. Zamykają Trasę Łazienkowską! Kierowcy są w szoku
Autor: Marcin Wziontek / Super Express Komunikacyjny paraliż Warszawy. Zamykają Trasę Łazienkowską! Kierowcy są w szoku

Sypiące się na głowę wiadukty Trasy Łazienkowskiej muszą jak najszybciej zostać zburzone i wybudowane od nowa. Drogowcy po wielu miesiącach zwłoki i kuriozalnych problemach z ofertami firm budowlanych, w końcu zabierają się do pracy. Nadszedł czas na realizację wielkiej inwestycji, która na kilka lat skutecznie utrudni życie kierowcom w Warszawie. Szykuje się prawdziwy drogowy armagedon! Od kiedy remont Trasy Łazienkowskiej?

Lada moment, bo już w najbliższą niedzielę, 30 stycznia, rozpocznie się remont trasy Łazienkowskiej na wysokości parku Agrykola. Urzędnicy z Zarządu Miejskich Inwestycji Drogowych (obecnie wchodzi w skład Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta) po wielu miesiącach zwłoki i biurokratycznej przepychance w końcu podpisali umowę z wykonawcą – firmą Skanska. Stało się to w lipcu ubiegłego roku. Od tamtego czasu robotnicy przygotowywali trasę do remontu. Powstała tymczasowa organizacja ruchu. Jak będzie wyglądała? To będzie istny armagedon! Kierowcy mogą być w szoku.

Remont Trasy Łazienkowskiej. Organizacja ruchu, objazdy, utrudnienia

Remont wiaduktów Trasy Łazienkowskiej ma zostać podzielony na dwa etapy. Początkowo rozebrany zostanie wiadukt północny prowadzący w kierunku centrum Warszawy. W tym czasie ruch ma odbywać się jezdnią południową. Według urzędniczych zaleceń podczas pierwszego etapu prac na południowej estakadzie mają zostać wyznaczone cztery pasy ruchu. Dwa środkowe o szerokości trzech metrów mają być przeznaczone dla autobusów, zewnętrzne o szerokości 2,5 metra dla aut osobowych. Z tego powodu specjaliści zalecają, by auta dostawcze szersze niż 2,2 metra pojechały objazdem. W kierunku Saskiej Kępy jezdnia zwęży się do jednego pasa ruchu, na wysokości placu na Rozdrożu. Powrót do standardowej organizacji ruchu będzie możliwy za rondem Sedlaczka. W tym czasie łącznica zjazdowa z placu na Rozdrożu na trasę Łazienkowską miałaby być dostępna tylko dla autobusów, służb miejskich i rządowych.

Drugi etap robót ma być analogiczny do pierwszego. Podział pasów ruchu ma zostać przeprowadzony w taki sam sposób na estakadzie północnej. Wtedy rozebrany zostanie wiadukt z jednią w kierunku Saskiej Kępy.

Remont Trasy Łazienkowskiej - mijanka
Autor: Super Express Remont Trasy Łazienkowskiej - mijanka

Remont Trasy Łazienkowskiej. Kiedy koniec utrudnień?

Przebudowywane wiadukty Trasy Łazienkowskiej przy Parku Agrykola nad rondem S. Sedlaczka (skrzyżowanie ulic Łazienkowskiej, Myśliwieckiej i Rozbrat) zaprojektowane i wybudowane zostały jako dwa bliźniacze żelbetowe wiadukty płytowe w układzie ramowym. Długość każdego z nich wynosi blisko 400 m. Wiadukty zostały wybudowane wraz z pozostałą częścią Trasy Łazienkowskiej i udostępnione do ruchu w 1974 r. Korzysta z nich ponad 110 tysięcy pojazdów dziennie. W 2015 r. specjaliści z Politechniki Warszawskiej wykonali ekspertyzę stanu technicznego wiaduktów, w której rekomendowali rozebranie obiektów i odbudowanie ich od podstaw. W maju 2020 r. do czasu przebudowy wprowadzono na nich ograniczenia tonażowe (do 5 ton dla pojazdów poruszających się lewymi, wewnętrznymi pasami) i prędkości (do 40 km/h). Na nowych, trwalszych, ładniejszych i bardziej wytrzymałych wiaduktach przy parku Agrykola zostaną wytyczone obustronne ciągi pieszo-rowerowe, powstaną też pochylnie, które poprawią dostępność Trasy Łazienkowskiej dla osób z ograniczeniami ruchowymi. Prace mają zakończyć się do marca 2024 r.

Sonda
Trasa Łazienkowska przed wielkim remontem. Czy obawiasz się utrudnień w związku z burzeniem i odbudową wiaduktów na trasie?
Zaczęło się! Drogowy kataklizm na trasie Łazienkowskiej
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE