Smutna wiadomość. Nie żyje Władysław Findeisen

i

Autor: East News Smutna wiadomość. Nie żyje Władysław Findeisen

Smutna wiadomość

Nie żyje prof. Władysław Findeisen, powstaniec i legendarny rektor Politechniki Warszawskiej

2023-03-10 9:25

Smutna wiadomość. Odszedł prof. Władysław Findeisen, powstaniec warszawski, honorowy obywatel miasta i rektor Politechniki Warszawskiej. Był wielokrotnie wyróżniany najwyższymi odznaczeniami państwowymi. Legendarnego naukowca pożegnało środowisko akademickie. Prof. Władysław Findeisen miał 97 lat.

Nie żyje prof. Władysław Findeisen

O śmierci wielkiego warszawiaka poinformowała we wtorek (7 marca) Politechnika Warszawska. - Z ogromnym smutkiem i żalem informujemy, że nie żyje prof. Władysław Findeisen – specjalista od automatyki i sterowania, ceniony nauczyciel akademicki, wielki patriota. W 1981 roku został Rektorem Politechniki Warszawskiej w pierwszych po wieloletniej przerwie wolnych wyborach władz uczelni – czytamy we wpisie na stronie uczelni.

Prof. Władysław Findeisen urodził się 28 stycznia 1926 w Poznaniu. Szkołę powszechną ukończył Warszawie. Podczas okupacji kontynuował naukę w ramach tajnego nauczania w Liceum im. Stanisława Staszica. W maju 1944 roku zdał maturę, a potem wstąpił do Armii Krajowej. Wziął udział w Powstaniu Warszawskim – uczestniczył w walkach w Śródmieściu i na Mokotowie. Po upadku powstania trafił do obozu jenieckiego w Niemczech. Po zakończeniu wojny rozpoczął studia na Wydziale Elektrycznym Politechniki Warszawskiej, które ukończył w grudniu 1949 roku. W 1954 roku obronił doktorat, w 1957 roku został docentem, w 1962 roku – profesorem nadzwyczajnym, a w 1971 – profesorem zwyczajnym.

11 kwietnia 1981 roku profesor został wybrany na Rektora Politechniki Warszawskiej. Były to pierwsze po wieloletniej przerwie wolne wybory władz uczelni. Był zasłużonym naukowcem. Opublikował kilkadziesiąt prac i kilka książek.

Msza pogrzebowa odbędzie się 14 marca 2023 roku o godzinie 13.30 w Kościele Najświętszego Zbawiciela przy Placu Zbawiciela w Warszawie. Następnie ciało zostanie złożone na Cmentarzu Ewangelicko-Augsburskim przy ul. Młynarskiej.

Sonda
Czy znasz/znałeś osobiście jakiegoś Powstańca Warszawskiego?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany