Nie żyje prof. Witold Kieżun - ekonomista, żołnierz Armii Krajowej. Miał 99 lat.

i

Autor: Adrian Grycuk/wikipedia CC BY-SA 3.0 pl

Nie żyje Witold Kieżun. Kiedy odbędzie się pogrzeb legendarnego powstańca warszawskiego?

2021-06-18 20:14

Stolica straciła kolejnego wielkiego człowieka. Na wieczną wartę w wieku 99 lat odszedł Witold Kieżun - Powstaniec Warszawski o pseudonimie "Wypad", wybitny ekonomista i wielki przyjaciel Muzeum Powstania Warszawskiego. Wiadomo już, kiedy odbędzie się jego pogrzeb. Gdzie spocznie wybitny warszawiak?

W niedzielę, 13 czerwca, Muzeum Powstania Warszawskiego przekazało smutną wiadomość. Wiecznym snem zasnął kolejny wielki warszawiak. W wieku 99 lat zmarł Witold Kieżun. Był on teoretykiem zarządzania, członkiem honorowym Polskiej Akademii Nauk, związanym też z Akademią Leona Koźmińskiego. Z kolei w czasie Powstania Warszawskiego służył jako żołnierz batalionu Armii Krajowej "Gustaw"-"Harnaś".

ZOBACZ TEŻ: Mały Januszek otarł się o śmierć. Rura wessała jego nogę na basenie! "Totalny bajzel" - grzmią internauci

"Bardzo, bardzo, bardzo smutna informacja: zmarł Witold Kieżun - Powstaniec Warszawski o pseudonimie "Wypad", wybitny ekonomista, wielki przyjaciel Muzeum Powstania Warszawskiego, duży autorytet. Miał 99 lat. Cześć jego pamięci!" - napisało w mediach społecznościowych Muzeum Powstania Warszawskiego.

Wilekiego warszawiaka pożegnał również Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy. "Dziękujemy za wszystko, za oddanie i walkę dla ukochanego miasta, za uśmiech ze zdjęcia. Warszawa nigdy nie zapomni tego poświęcenia. Cześć Jego pamięci!" - napisał na Twitterze.

Witold Kieżun mieszkał na Żoliborzu. W 1939 roku zdał maturę w Gimnazjum i Liceum Humanistycznym im Księcia Józefa Poniatowskiego, a w 1942 roku ukończył studia w Szkole Budowy Maszyn i Elektrotechniki uzyskując dyplom technika - inżyniera budowy maszyn. Od 1942 roku studiował na Wydziale Prawa tajnego Uniwersytecie Warszawskiego.

NIE PRZEGAP: Strzelanina w Żyrardowie. Jedna osoba nie żyje. Pierwszy z gangsterów zatrzymany!

Podczas Powstania Warszawskiego uczestniczył m.in. w ataku na Komendę Policji i kościół św. Krzyża. Za swoje zasługi został odznaczony m.in. Krzyżem Orderu Virtuti Militari V klasy, Krzyżem Walecznych, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Krzyżem Zasługi.

Pogrzeb Witolda Kieżuna odbędzie się 23 czerwca w Warszawie. Msza święta odprawiona zostanie o godz. 10:30 w Bazylice św. Krzyża przy Krakowskim Przedmieściu 3. Po niej nastąpi wyprowadzenie do grobu. Legendarny Powstaniec Warszawski spocznie w Panteonie Żołnierzy Polski Walczącej na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Upał w stolicy. Tu możesz się ochłodzić

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki