Niecodzienny pomysł w Warszawie. Chcą odzyskać ciepło z oczyszczania ścieków i wykorzystać je do ogrzewania budynków

i

Autor: um.warszawa.pl Niecodzienny pomysł w Warszawie. Chcą odzyskać ciepło z oczyszczania ścieków i wykorzystać je do ogrzewania budynków

Szukają rozwiązań

Niecodzienny pomysł w Warszawie. Chcą odzyskać ciepło z oczyszczania ścieków i wykorzystać je do ogrzewania budynków

2022-09-01 22:34

"Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie S.A. oraz Veolia Energia Warszawa S.A. współpracują nad projektem odzyskiwania ciepła z warszawskich instalacji i sieci kanalizacyjnej. Spółki podpisały list intencyjny w tej sprawie" - poinformował w czwartek, 1 września, stołeczny ratusz. O co właściwie chodzi?

Jak pozyskać ciepło z "Czajki"?

Urząd miasta wyjaśnił, że projekt ma bazować na wykorzystaniu zasobów tzw. ciepła traconego, które powstaje w sezonie letnim głównie w procesach technologicznych towarzyszących oczyszczaniu ścieków, a także ciepło ze ścieków oczyszczonych i kanalizacji.

Wspomniane zasoby ciepła traconego mają być wykorzystywane w sieci dystrybucyjnej miasta zarządzanej przez Veolię oraz na potrzeby własne MPWiK.

Przeczytaj też: Popisz się kreatywnością. Wymyśl nazwę dla powstającej w Warszawie kładki pieszo-rowerowej. Ratusz ogłosił konkurs

Póki co obie spółki będą badać możliwości odzysku ciepła w dwóch oczyszczalniach ścieków, "Czajka" i "Południe", a także w kolektorach kanalizacyjnych i innych instalacjach MPWiK. Co więcej, jak podaje ratusz, badane będą również możliwości wykorzystania odzyskanego ciepła na potrzeby miasta w Warszawskiej Sieci Ciepłowniczej oraz na potrzeby stołecznych Wodociągów.

- O ile pomyślne prognozy związane z oceną możliwości pozyskania tego rodzaju energii zostaną potwierdzone, będą one mogły skutkować zawarciem umów dotyczących zaprojektowania instalacji odzysku ciepła z oczyszczalni ścieków "Czajka" i "Południe" oraz kolektorów kanalizacyjnych, a następnie budowy takiego nowoczesnego systemu. Projekt ma szansę przełożyć się pozytywnie na funkcjonowanie spółek – MPWiK i Veolia – oraz miasta w rozumieniu proekologicznym, a także w aspekcie ekonomicznym - poinformowała Renata Tomusiak, prezes MPWiK.

Pozytywne próby w Wielkopolsce

Jak podkreślają stołeczni urzędnicy, projekt wpisuje się w ekologiczne działania MPWiK w ramach gospodarki obiegu zamkniętego i zmniejszenia zużycia paliw kopalnych na rzecz odnawialnych źródeł energii. Co więcej, stanowi też część działań Warszawy określonych w "Strategii #Warszawa2030" odnoszących się do emisji zanieczyszczeń i gazów cieplarnianych.

- Nowoczesne rozwiązania w energetyce to kompleksowe myślenie o środowisku i mieszkańcach. Rozpoczynamy wspólnie pracę nad projektem, który ma przynieść pozytywne efekty ekonomiczne, ekologiczne i społeczne. Ciepło odpadowe może służyć do ogrzewania budynków przemysłowych i mieszkalnych. Grupa Veolia wdrożyła już z powodzeniem takie rozwiązanie w Szlachęcinie i wierzymy, że takie innowacyjne podejście będzie kolejnym krokiem w redukcji paliw kopalnych na potrzeby Warszawy - powiedział Paweł Orlof, dyrektor generalny, prezes Veolii Energii Warszawa S.A.

Zobacz też galerię zdjęć: Awaria w oczyszczalni ścieków "Czajka"

Sonda
Boisz się nadejścia tegorocznej zimy?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki