Niezwykła kolekcja zdjęć starej Warszawy! Bezcenne negatywy u rodziny z Bielan. To trzeba zobaczyć!

2021-12-22 9:04
Niezwykłe zdjęcia Warszawy na Bielanach
Autor: UM WARSZAWA

W zakamarkach domu artystycznej rodziny Duszków na Starych Bielanach znaleziono bezcenne negatywy. Należały do Adolfa Duszka, fotografa - pasjonata, który na zdjęciach uwiecznił Warszawę z lat 50. XX w., a szczególnie teren Bielan. - Siostra, robiąc porządki w domu znalazła pudła wypełnione negatywami. Dla nas była to duża niespodzianka! – przyznaje syn fotografa Roman Duszek. Podzielił się znaleziskiem z urzędnikami. - Byłem zachwycony! - mówi burmistrz Bielan Grzegorz Pietruczuk i planuje wydanie albumu z niezwykłej kolekcji!

Ojciec pana Romana sprzęt fotograficzny kompletował z różnych źródeł, najczęściej zaopatrywał się w dawnym komisie przy ul. Nowy Świat. - Większość jego aparatów przetrwało do dzisiaj. Jeden z nich nawet działa i jakiś czas temu robiłem nim zdjęcia w górach – opowiada Roman Duszek. I dodaje o ojcu: – To była pasja, której oddawał się w całości. W wielu przypadkach wykonywał zdjęcia architektury, a także ludzi. Właściwie robił to bez nastawienia, że kiedyś będzie to gdzieś wydane. On po prostu fotografował i chwytał życie na żywo – ocenia syn autora niezwykłej kolekcji fotografii starej Warszawy.

W obiegu od lat jest dużo zdjęć autorstwa Adolfa Duszka. Fotografie przedstawiają głównie tereny dzisiejszej dzielnicy Bielany. Jednak to, co udało się znaleźć w zakamarkach domu na Starych Bielanach wywołało niemałą sensację. Na razie udało się zdigitalizować niewielką część zbioru.

Fotograf udokumentował odbudowę Warszawy pokazując ją nie od strony propagandowej, ale takiej, jaka była naprawdę. Zburzone domy towarzyszą nowym inwestycjom. Gruzy wąskich, historycznych uliczek Starego Miasta przerażają pustką i zniszczeniem, podczas kiedy na kolejnej fotografii widać ekipy budowlane prowadzące ostatnie prace przy rekonstrukcji kamienic na Rynku Starego Miasta.

Widać także jak nowe wypiera stare. Oto Pałac Kultury i Nauki jest niemal gotowy. W miejscu przyszłego Placu Defilad majaczą jeszcze resztki przebiegających tu kiedyś gęsto zabudowanych ulic: Wielkiej i Zielnej. Poza śladami jezdni zachowało się kilka kamienic. Niedobitki te niebawem jednak znikną – tak samo jak XIX-wieczne kamienice na rogu Alej Jerozolimskich i Marszałkowskiej.

Adolf Duszek, mieszkaniec Bielan, uwiecznił także swoje okolice. Zamiast szerokiej ulicy Kasprowicza mamy szerokie… klepisko. Na fotografiach widać dzisiejszy plac Konfederacji, a także kościół w Lesie Bielańskim. Choć akurat trwają prace przy naprawie elewacji świątyni, to na murowanym ogrodzeniu wciąż widać ślady po kulach.

Odnalezione fotografie zostaną zaprezentowane szerzej w przyszłym roku. Rodzina Duszków podjęła współpracę z Bielańską Fototeką i urzędem dzielnicy na Bielanach.

- Jestem zachwycony odnalezionym zbiorem. Ta niezwykła dokumentacja fotograficzna pokazuje, jak wyglądały zarówno Bielany, jak i Warszawa wiele dekad temu. Archiwum pana Duszka to bezcenny skarb i gratka nie tylko dla varsavianistów, ale chyba dla wszystkich mieszkańców stolicy - mówi Grzegorz Pietruczuk, burmistrz dzielnicy Bielany.

W planach jest wydanie albumu, wystawa oraz spacery historyczne śladami miejsc ze zdjęć Adolfa Duszka.

Sensacja w Muzeum Powstania Warszawskiego. Ktoś przyniósł kopertę z dokumentami wartymi nawet milion złotych!
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE