Noc Kupały 2021. Co to jest Noc Kupały i kiedy wypada? Przesądy na Noc Kupały [21.06.2021]

2021-06-21 13:26
Noc Kupały 2021. Co to jest Noc Kupały i kiedy wypada? Przesądy na Noc Kupały [21.06.2021]
Autor: Pixabay Noc Kupały 2021. Co to jest Noc Kupały i kiedy wypada? Przesądy na Noc Kupały [21.06.2021]

Noc Kupały 2021 wypada 21 czerwca. Czym jest i jakie tradycje wiążą się z Nocą Kupały? Dzień ten, w różnych regionach Polski znany jest także pod nazwą sobótką lub sobótkami. W Noc Kupały jedną z najbardziej znanych tradycji jest poszukiwanie kwiatu paproci oraz puszczanie wianków.

Noc Kupały 2021. Kiedy wypada? [21.06.2021]

Czym jest Noc Kupały? Jest to słowiańskie święto, które jest związane z letnim przesileniem Słońca. Obchodzone jest w czasie najkrótszej nocy w roku. Noc Kupały przypada około 21-22 czerwca. Inaczej zwana jest też nocą kupalną, kupalnocką, kupałą. Kościół katolicki, nie mogąc wykorzenić corocznych obchodów Sobótki z wywodzącej się z wierzeń słowiańskich obyczajów, podjął próbę zasymilowania święta z obrzędowością chrześcijańską (stąd późniejsza wigilia św. Jana – potocznie zwana też nocą świętojańską, posiadająca wówczas wiele zapożyczeń ze święta wcześniejszego – obchodzona w nocy z 23 na 24 czerwca.

Zobacz: Tropikalne upały i gwałtowne burze w Warszawie! Przerażające prognozy IMGW

Noc Kupały 2021. Co to jest Noc Kupały [21.06.2021]

Noc Kupały na południu Polski, Podkarpaciu i Śląsku nazywana jest się sobótką lub sobótkami, natomiast na Warmii i Mazurach palinocką. Nazwa Noc Kupały, kupalnocka utrwaliła się w tradycji Mazowsza i Podlasia.

Czym jest Noc Kupały?

Jest to święto ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości. Noc Kupały powszechnie obchodzona to tradycja kultywowana na obszarach zamieszkiwanych przez ludy słowiańskie, ale również w podobnym charakterze na obszarach zamieszkiwanych przez ludy bałtyckie, germańskie i celtyckie, a także przez część narodów ugrofińskich, np. Finów (w Finlandii jest jednym z najważniejszych świąt w kalendarzu) i Estończyków. Na Łotwie pod nazwą Līgo jest wolnym od pracy świętem państwowym (23 i 24 czerwca). Również na Litwie dzień 24 czerwca, od 2005 roku, jest wolny od pracy.

Święto to jest często opisywane i popularyzowane współcześnie jako rodzima alternatywa wobec zachodnich walentynek.

Zobacz koniecznie: Mateuszek wybiegł z domu wprost pod rozpędzonego opla. Babcia zemdlała z przerażenia… Dramatyczny wypadek na Bemowie [ZDJĘCIA]

Noc Kupały 2021. Przesądy na Noc Kupały [21.06.2021]

Wianki na Noc Kupały

Noc Kupały dawniej była również nocą łączenia się w pary. Kojarzenie małżeństw należało do głowy rodu oraz starszyzny rodu i wynajmowanych przezeń zawodowych swatów.

Niezamężne dziewczęta, które nie miały jeszcze narzeczonych i pragnęły uniknąć zwyczajowej formy dobierania partnerów, Noc Kupały była szansą zdobycia ukochanego. 

Młode kobiety plotły wianki z kwiatów i magicznych ziół, wpinały w nie płonące łuczywo i w zbiorowej ceremonii ze śpiewem i tańcem powierzały wianki wodom rzek i strumieni.

Poniżej czekali młodzi mężczyźni, którzy próbowali wyłapywać wianki. Każdy, któremu się to udało, wracał do świętującej gromady, by zidentyfikować właścicielkę wyłowionej zdobyczy. W ten sposób dobrani młodzi mogli kojarzyć się w pary nie narażając się na złośliwe komentarze czy drwiny. Owej nocy przyzwalano im nawet na wspólne oddalenie się od zbiorowiska i samotny spacer po lesie.

Przeczytaj: Aktorzy, politycy, celebryci... zobacz jakie znane osoby poszły w Paradzie Równości 2021 [ZDJĘCIA]

Kwiat paproci w Noc Kupały

Podczas leśnego spaceru w Noc Kupały młodzi poszukiwali na mokradłach kwiatu paproci, wróżącego pomyślny los. O świcie wracali do płonących ognisk, by, trzymając się za dłonie, przeskoczyć przez płomienie. Skok ten kończył obrządek przechodzenia przez wodę i ogień, i w tym jednym dniu w roku swojego czasu stanowił podobnie rytuał zawarcia małżeństwa.

Wianki 2020
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE