lotnisko

i

Autor: Super Express, mat. prasowe lotnisko

Zaskakujące

Podróżni oblegają ten punkt na lotnisku. Skorzystała nawet osoba z polskiej reprezentacji piłki nożnej!

2024-04-20 10:08

Dokładnie rok temu, 20 kwietnia, zaczął działać punkt paszportowy MSWiA na Lotnisku Chopina w Warszawie. Miejsce to natychmiast przypadło do gustu pasażerom, zwłaszcza tym zapominalskim. Przez rok z możliwości szybkiego wyrobienia paszportu tymczasowego tuż przed podróżą skorzystało prawie 15 tys. osób!

Punkt paszportowy na Lotnisku Chopina ma już rok. Zaskakujące dane

Właśnie mija rok od otwarcia punktu paszportowego na Okęciu w Warszawie. MSWiA przekazało zaskakujące dane. Okazuje się, że pasażerowie wręcz oblegają to miejsce przed podróżą! Od 20 kwietnia 2023 r. na Lotnisku Chopina wyrobiono niemal 15 tys. paszportów tymczasowych!

"Rekordowe zainteresowanie przypadło na okres wakacyjny. W lipcu 2023 r. nasz punkt wydał aż 1 894 paszporty. Niewiele mniej dokumentów wystawiono w sierpniu 2023 r. - 1 846. Z kolei rekordowym dniem był piątek przed rozpoczęciem ferii zimowych (12 stycznia 2024 r.), gdy wydano 131 dokumentów" - przekazał wydział prasowy MSWiA.

Najczęstszymi kierunkami odlotów z dokumentem wyrobionym na ostatnią chwilę były Wielka Brytania, Egipt, Turcja, Włochy i Hiszpania.

Ratunek dla zapominalskich

Możliwość szybkiego wyrobienia paszportu na lotnisku często ratuje podróżnych z opresji. Dzięki takiemu dokumentowi tymczasowemu jeden z podróżnych mógł odwiedzić swojego nowonarodzonego wnuczka! Z opcji dostępnej na warszawskim lotnisku skorzystała też osoba z reprezentacji Polski w piłce nożnej!

"Najczęściej jednak podróżni korzystają z możliwości wyrobienia paszportu tymczasowego, kiedy zapominają paszportu z domu. Jest też wiele sytuacji, w których osoby przyjeżdzające na lotnisko zabierają ze sobą dokument niewłaściwy np. prawo jazdy albo nieważny. W takich przypadkach punkt paszportowy służy pomocą każdemu polskiemu obywatelowi" - podał wydział prasowy MSWiA.

Jak wyrobić paszport tymczasowy na Lotnisku Chopina?

Punkt paszportowy znajduje się na poziomie odlotów w strefie ogólnodostępnej Terminalu A Lotniska Chopina w Warszawie. Czynny jest od poniedziałku do piątku w godz. 8-20. W punkcie działa także Info Kiosk, w którym można zapoznać się ze wszystkimi informacjami na temat paszportu tymczasowego.

Aby wyrobić dokument przy złożeniu wniosku należy okazać ważny bilet lotniczy. Na miejscu pracownik punktu sprawdza też tożsamość osoby, która ubiega się o taki paszport. Wykonywane jest też zdjęcie niezbędne do wyrobienia dokumentu.

Warto pamiętać, że paszport tymczasowy jest ważny tylko przez określony czas - maksymalnie przez 365 dni - w zależności od indywidualnej sytuacji. Dzięki działającemu od 2022 roku Rejestrowi Dokumentów Paszportowych wniosek o wydanie paszportu tymczasowego jest generowany elektronicznie, a następnie podpisywany na urządzeniu do składania podpisu.

Co ważne, uzyskanie paszportu tymczasowego w punkcie na Lotnisku Chopina w Warszawie jest możliwe jeśli:

  • utracono/zapomniano paszportu/dowodu osobistego, albo został on ukradziony
  • posiadany paszport lub dowód utracił ważność
  • pasażer dysponuje ważnym biletem lotniczym

Należy też pamiętać, że w przypadku wyrobienia takiego dokumentu dla dzieci, niezbędna jest zgoda obojga rodziców.

Opłata za wyrobienie paszportu tymczasowego wynosi 30 zł, a płatność odbywa się wyłącznie kartą płatniczą w punkcie na Lotnisku Chopina w Warszawie.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki